Szanse na dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

fot. Radio Rodzina

Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej powiadomił oficjalnie o jej rozpoczęciu Sejm. Inicjatorzy muszą teraz zebrać 100 tys. podpisów, mają na to trzy miesiące.

– Czy jest szansa na wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla pracodawców w Polsce? – taka decyzja byłaby rewolucyjna dla obecnego systemu, ten jednak coraz mocniej daje się we znaki właścicielom firm. Dla przykładu, od stycznia wzrosła składka na ubezpieczenie społeczne. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, muszą co miesiąc odprowadzać składkę w wysokości ok. 1418 zł. To stała opłata niezależnie od osiąganego dochodu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz, spotkał się z marszałkami Dolnego Śląska, by porozmawiać o założeniach „Dziesiątki Rzecznika MPŚ” i podjąć wspólne działania. Chodzi m.in. o działania osłonowe (uruchomione już w czasie lockdownów), zmniejszenie obowiązków biurokratycznych, odpowiedzialność urzędników za decyzje prowadzące np. do bankructwa firm.

Projekt ustawy jest realizacją pierwszego punktu tak zwanej „Dziesiątki” Rzecznika Adama Abramowicza, naszego gościa, który zaznacza, że obecny system ubezpieczeń społecznych jest niespójny, niesprawiedliwy i należałoby go zmienić.

POSŁUCHAJ:

Rozmawiała Daria Detlaf

Zob. też:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content