Jelczem w Himalaje

Mat. Pras.

Kolejne wydarzenie wokół wystawy „Freedom Climbers. Wrocławianie w Górach Wysokich”, na które zaprasza Centrum Historii Zajezdnia, to spotkanie z uczestnikami projektu „Jelczem w Himalaje”, którzy opowiedzą o wyprawie sprzed ponad 45 lat, a także o współczesnej emanacji tego projektu.

„Jelczem w Himalaje” to niezwykła podróż w czasie – to nie tylko hołd dla legendarnych himalaistów, ale również zachowanie pamięci o tych, którzy w cieniu wielkich nazwisk pełnili kluczowe role – o kierowcach wyprawowych ciężarówek. To właśnie oni dostarczali niezbędny sprzęt i przewozili himalaistów w serce Gór Wysokich. Dzięki projektowi „Jelczem w Himalaje” historyczny Jelcz trafił przed główne wejście do International Mountain Museum w Pokharze.

A wszystko zaczęło się od dziennika Jerzego Pietrowicza, odnalezionego przez jego syna, Macieja. To właśnie ten pamiętnik stał się impulsem do wyjątkowej wyprawy jelczem w najwyższe góry świata. Celem współczesnej ekspedycji było przypomnienie światu o dokonaniach Polaków i pokazanie kulis ich podróży. Ponad 45 lat temu uczestnikom ekspedycji jelczem na Annapurnę Południową towarzyszyły skrajne emocji – od euforii zdobycia szczytu po tragedię śmierci trzech kolegów.

Goście wydarzenia:

Maciej Pietrowicz – organizator wyprawy „Jelczem w Himalaje”, prezes Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników, pasjonat historii polskiego himalaizmu. „Chciałbym poczuć ekscytację, która towarzyszyła mojemu Tacie 45 lat temu. Najcenniejsze dla mnie jest to, że mogę słuchać opowieści o nim od jego kolegów” – mówi.

Ryszard Włoszczowski – uczestnik pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje (1979), uczestnik ekspedycji na Latok III w Karakorum (1984), wielokrotny uczestnik wysokogórskich wypraw w latach 80. ubiegłego wieku.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie „Freedom Climbers. Wrocławianie w Górach Wysokich”, które są zaplanowane w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184:

29 marca – spotkanie z Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Polscy himalaiści”

12 kwietnia – Spotkanie z Rachelą Berkowską, autorką książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach”

8 maja – Spotkanie z Miłką Raulin, autorką projektu „Siła marzeń – Korona Ziemi”

Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław.

Wstęp wolny!

Mat. Pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl