Śladem Teatru Kalambur

Foto: Mat. Pras.

Olga Szelc i Jacek B. Myszkowski zapraszają na spacer literacki „Śladem Teatru Kalambur”.
Prowadzący postarają się znaleźć odpowiedzi na pytanie: gdzie zaczęła się legenda Teatru Kalambur i czy się w ogóle skończyła? Po drodze poznacie historie i herstorie o pierwszych realizacjach, miejscach ważnych dla Kalamburowców, usłyszycie ciekawostki i anegdoty. Będzie też oczywiście mowa o bohaterkach książki „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”.

Kiedy? 6 lipca, sobota, godzina 10.00
Gdzie? Miejsce zbiórki: plac przed Dworcem Głównym PKP od strony ulicy Piłsudskiego.
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

O prowadzących

Olga Szelc
Redaktorka i recenzentka. Jej opowiadania znalazły się w dwóch antologiach: „U nas za stodołą” oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy”. Autorka e-tomiku poetyckiego „Oczekiwanie”, ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem” według projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater oraz jako redaktorka z grupą wrocławskich przyrodników i aktywistów przy tworzeniu albumu „Park Grabiszyński. Miejska puszcza”. Współpracowała także ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które we Wrocławiu prowadzi Galerię ArtBrut i Pracownię Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej. W 2021 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Wrocławia w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”. Publikuje recenzje i wywiady z pisarkami i pisarzami m.in. w Iceland News Polska, na Wrocławskim Portalu oraz na blogu Książki pod Ręką. Jest radną osiedla Stare Miasto i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.


Jacek B. Myszkowski
Przewodnik Górski-Sudecki, przewodnik po Wrocławiu, przewodnik po OPN, pilot wycieczek, pasjonat literatury i wypraw rowerowych. Twórca projektu „Książki z Wrocławiem w tle”, spacerów rowerowo-literackich, znawca historii Wrocławia i Dolnego Śląska, doskonały opowiadacz. Związany z Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach i Filią nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, z którą realizuje wspólnie projekty.

O książce „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”:
Nie od dziś wiadomo, że informacja jest najcenniejszą walutą, a władzę mają te osoby, które nie tylko kształtują historię, ale też opowiadają o niej. Olga Szelc w swojej książce dokonuje gestu rewolucyjnego – oddaje głos kobietom, które tworzyły wrocławski Teatr Kalambur. Siedemnaście silnych, zróżnicowanych kobiecych osobowości opowiada w tej książce „o tym jak było”, inspiracjach, Wrocławiu, przyjaźniach, zmianach, Wielkiej Historii i jeszcze większej pasji. I własnym, kobiecym pokoju, który – mimo niesprzyjających czasów – przetrwał i stał się przestrzenią dla wielu aktorek, animatorek, twórczyń. Bo jak w posłowiu pisze Magda Piekarska: „To są wątki, które wracają, w rozszerzonym wydaniu, w rozmowach przeprowadzonych przez Olgę Marię Szelc. Słyszymy je w opowieściach Krystyny Kawczak, bo trafiła ona do Kalambura jako młoda żona Kazimierza Kutza, u którego z deklaracjami równouprawnienia w związku wygrała wizja tradycyjnej śląskiej rodziny. Albo u Miry Żelechower-Aleksiun, która pierwszą scenografię dla Kalambura zrobiła z marszu, bez wcześniejszego doświadczenia i która mówi o tym, że praca w teatrze nauczyła ją odwagi, może bezczelności, dała przekonanie, że jeśli chodzi o twórczość, wszystko jest możliwe. To są – często wbrew dominującej męskiej narracji – historie o samostanowieniu, o budowaniu indywidualności, dla której paliwem była sztuka. Dla siedemnastu – biorąc pod uwagę rozmiar zbioru rozmów Szelc – a w rzeczywistości pewnie dla kilkudziesięciu artystek i kulturalnych działaczek Kalambur był punktem zwrotnym w zawodowym rozwoju, a często wręcz w życiu. I to niezależnie od tego, czy był w nim zaledwie epizodem, czy przygodą, która wciąż trwa, mimo że historia teatru jest już od trzydziestu lat zamkniętym rozdziałem”.
„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” to fascynująca, wielogłosowa opowieść o Wrocławiu, czasach, które minęły, teatrze i sztuce, która wyzwala.


Matronką wydarzenia jest Filia nr 7 MBP przy ulicy Suwalskiej 11 we Wrocławiu, w której Jacek B. Myszkowski realizuje projekt „Książki z Wrocławiem w tle”.  Tam też znajdziecie specjalny regał i listę na bieżąco uzupełnianych pozycji. Filią tą zarządza P. Renata Cierniak.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content