Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach

fot. Arkadiusz Podstawka (1)

Warsztaty kolażu „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl «Wojna» Artura Grottgera”, „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” – integracyjne oprowadzanie kuratorskie czy Lwowskie seanse w Muzeum „Panorama Racławicka” dla seniorów to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu na nadchodzący weekend.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

13.04, g. 11:00

Przeciw wojnie! Warsztaty kolażu dla młodzieży w wieku 12–17 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl «Wojna» Artura Grottgera”, prowadzenie: Michał Pieczka

Wojna od niepamiętnych czasów towarzyszy rodzajowi ludzkiemu, niosąc ze sobą powszechną śmierć i zniszczenie dorobku człowieka. Mimo upływu lat wciąż na świecie wybuchają nowe konflikty zbrojne i wojny. Podczas spotkania i wspólnego oglądania rysunków Artura Grottgera z cyklu „Wojna” z lat 1866–1867 wspólnie zastanowimy się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają prace kolażowe o wyraźnym przesłaniu antywojennym. Będzie to ich swoisty artystyczny sprzeciw wobec zła, cierpienia, nędzy i wszelkich okropności, jakie niesie ze sobą zjawisko wojny.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

14.04, g. 11:00

Książkowe opowieści. Warsztaty plastyczne Eveliny Kachynskiej dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”

Książkowe opowieści. Wszyscy lubimy czytać książki, cieszyć się zapachem ich drukowanych stron i oglądać ilustracje. Ale czy wiemy, czym tak naprawdę jest książka? Zapraszamy na spotkanie w Muzeum Narodowym, w trakcie którego poszukamy książek przedstawionych na obrazach i porozmawiamy o ich historii. A w części warsztatowej stworzymy swój własny papier marmurkowy, inspirując się przykładami obwolut introligatorskich.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

14.04, g. 13:00

„Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” – integracyjne oprowadzanie kuratorskie [PJM]. Spotkanie na wystawie czasowej „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” z tłumaczeniem na polski język migowy. Oprowadzanie w formule otwartej, również dla osób słyszących. Prowadzenie: Sławomir Ortyl, Grzegorz Wojturski oraz młodzi współtwórcy wystawy, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Co myślą, jak czują i o czym marzą współcześnie młodzi ludzie? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmą podczas spotkania kuratorzy i młodzi współtwórcy wystawy. Opowiedzą także o tym, co wpływa na wyjątkowość wystawy, o tym, dlaczego aranżacja została podporządkowana tekstom literackim, a także o głównych zagadnieniach rozważanych przez ich autorów: kobiecości i męskości, codzienności i sacrum, naturze i kulturze. Uczestnicy spotkania będą mogli także podziwiać niepokazywane na co dzień w muzealnych salach prace Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Vlastimila Hofmanna, Marii Niedzielskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Fryderyka Pautscha, Jana Styki, Józefa Szermentowskiego czy Witolda Wojtkiewicz.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48  

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

14.04, g. 15:00

Od Anatolii po świętą górę Ararat. Wykład Michała Pieczki w ramach cyklu „Ze sztuką przez świat”

Turcja od wieków fascynowała Europejczyków. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń wiążących się z wojnami Imperium Osmańskiego prowadzonymi na terenie niektórych krajów Europy w czasach nowożytnych, sztuka i kultura turecka wciąż zachwyca i inspiruje niewypowiedzianym czarem Orientu. Zapraszam do odbycia niezwykłej podróży szlakiem najcenniejszych obiektów architektonicznych – wspólnie obejrzymy wczesnochrześcijańskie kościoły, monumentalne meczety, medresy i karawanseraje. Będziemy także podziwiać niezwykle malownicze krajobrazy różnych rejonów Turcji.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Muzeum Etnograficzne

14.04, g. 12:00

„Etnorobaki”: wiosenne ożywienie-poruszenie. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Anna Frania

Biegają, przemykają, łażą, pełzają, latają, bzyczą… Szczególnie doświadczamy ich obecności, kiedy wszystko budzi się do życia po zimowym uśpieniu. Niektóre uważane są za zwiastuny wiosny. Pożądane jako przynoszące szczęście, dobroczynne i pożyteczne, prawdziwi magiczni pomocnicy, to znów uważane za dokuczliwe, zwiastujące nieszczęście, nieurodzaj i choroby. Poznamy niepozorny świat robaków w ujęciu kultury dawnej wsi. Przyjrzymy się tym najbardziej popularnym przedstawicielom „robactwa”. Każdy będzie miał okazję stworzyć własnego robaczka.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

14.04, g. 14:00

Biedroneczko, biedroneczko… Wiosenny żywioł małych istot. Integracyjne warsztaty dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: Anna Frania

Owady, pająki, motyle, biedronki… Wszystkie te stworzenia zaliczano dawniej do kategorii robactwa. Niepozorne i często małych rozmiarów towarzyszą nam od zawsze, żyją tuż obok nas – to nieodzowni sąsiedzi na dobre i na złe. Biedronka zajmowała szczególną rolę, nazywana „boża krówką” wypełniała rolę posłanniczki. Pooglądamy i zbadamy żywot tego solarnego robaczka, a także pobawimy się w jej plastyczne przedstawienie i przy okazji stworzymy rój biedronek!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

12.04, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można monumentalne instalacje przestrzenne, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury autorstwa współczesnej artystki Bożenny Biskupskiej.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

13.04, g. 11:00

Sztuczki na jednej nodze. Warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”, towarzyszące wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

Kto to taki Jednonogi? Może być bardzo wysoki albo bardzo malutki. Może być wykonany z betonu, metalu, może być namalowany, narysowany lub wydrapany… Jednonogi w niebieskim kolorze jest najpiękniejszy! W czasie spotkania będzie dużo rysowania i na jednej nodze skakania!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

13.04, g. 13:00

Malarstwo z gestu. Integracyjne warsztaty sensoryczne w ramach cyklu „Ramię w ramię” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Wojtek Grabalowski, wsparcie: Barbara Przerwa, audiodeskrypcja: dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Bożena Biskupska – bohaterka najnowszej wystawy czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł – malując obrazy, stosuje wiele sposobów nakładania farby. Jej prace mają gęstą, chropowatą fakturę, ale bywają także gładkie, lśniące, ledwo muśnięte farbą lub prześwitującym, wsiąkającym w płótno olejem lnianym. Każde pociągnięcie pędzlem to konkretny gest ręki, to wręcz zapis ruchu całego ciała, czasami silny, gwałtowny, innym razem subtelny i delikatny. W trakcie warsztatów Wojtek Grabalowski ➸ artysta, dla którego malarski gest jest esencją pracy twórczej, zaprosi uczestników do działań plastycznych na wcześniej przygotowanych płótno-arkuszach pokrytych warstwami i strukturami z past modelujących. Narzędziami będą palce, duże pędzle, szpachelki, a także tusz, farby i woda. Malarski gest pozwoli nam uwiecznić, zostawić na płótnie ślady naszych przeżyć i odczuć. Zapraszamy do podziwiania, inspirowania się i poszukiwania własnego artystycznego wyrazu.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content