Światowy Dzień Poezji w klubie Proza

fot. Wrocławski Dom Literatury

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji Wrocławski Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Krystyną Dąbrowską, poetką i tłumaczką. Wcześniej (17 marca) w ramach cyklu „Permutacje” będzie można posłuchać najnowszej poezji debiutujących poetek z Wrocławia. 19 marca odbędzie się ciekawie zapowiadające się spotkanie z Małgorzatą Halber, pisarką, rysowniczką, dziennikarką. Przed nami także wiosenna edycja Bookowiska (25 marca), czyli kiermasz dla wrocławian szukających drugiego domu dla książek, które nie mieszczą się im już na półkach.

Światowy Dzień Poezji to wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim. 21 marca o 19.00 w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro), Adam Poprawa (pisarz i literaturoznawca) poprowadzi rozmowę z Krystyną Dąbrowską, poetką, eseistką, tłumaczką, laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze były tłumaczone na kilkanaście języków i publikowane w zagranicznych pismach literackich. Poetka jest także autorką przekładów z języka angielskiego poezji noblistki Louise Glück. Tłumaczyła także wiersze m.in. W. C. Williamsa, W. B. Yeatsa, Thomasa Hardy’ego, Thoma Gunna, Charlesa Simica, Kim Moore, listy Elizabeth Bishop i Roberta Lowella, wczesne satyry Jonathana Swifta („Bitwa książek”; „Opowieść balii”, WUW 2013) i traktat Adina Steinsaltza „Róża o trzynastu płatkach” (ŻIH 2014). Ponadto przekłada z hebrajskiego wiersze Jehudy Amichaja. Pretekstem do rozmowy w Prozie jest jednak przede wszystkim tom poetycki Krystyny Dąbrowskiej pt. „Miasto z indu”, wydany w 2022 przez Wydawnictwo a5. Wiodącym wątkiem książki jest pojęcie kryzysu, ukazane w podwójnej perspektywie: jako kryzys globalny, wywołany pandemią i jako kryzys w życiu osobistym, przeżywany indywidualnie. Spotkanie obywa się w ramach cyklu „Salon Silesiusa”, który stanowi łącznik między kolejnymi edycjami Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius – a ten odbędzie się już w maju! Wstęp na spotkanie jest wolny.

Kilka dni przed świętem poezji, w piątek 17 marca o 19.00 w klubie Proza, odbędzie się pierwsza w tym roku odsłona „Permutacji”, cyklu spotkań z twórczością debiutujących poetek i poetów z Wrocławia, którzy wykonują swoje wiersze przy dźwiękach muzyki elektronicznej (za oprawę muzyczną najbliższego wydarzenia odpowiedzialny będzie Kamil Kawalec). W marcowych „Permutacjach” wystąpią trzy poetki, które pracują nad swoimi pierwszymi książkami: Natalia Dziuba, Martyna Pankiewicz i Alicja Regiewicz. Każda z zaproszonych autorek przygotuje zestaw wierszy. Po prezentacji odbędzie się rozmowa, którą poprowadzą kuratorzy cyklu: Jakub Sęczyk i Kamil Kawalec. Wstęp wolny.

W niedzielę 19 marca o 19.00 zapraszamy do Prozy na kolejne spotkanie z cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”. Tym razem gościnią redaktora Nogasia będzie Małgorzata Halber, pisarka i rysowniczka, dziennikarka, felietonistka. Nakładem wydawnictwa Znak ukazały się dwie jej książki: „Najgorszy Człowiek na świecie” oraz esej w dialogu „Książka o miłości,” napisany wspólnie z Olgą Drendą. Małgorzata Halber zajmuje na polskiej scenie literackiej miejsce osobne. Osobne nie znaczy gorsze czy mniej istotne. Pracuje w swoim rytmie, słucha siebie, ostatnio na własną rękę wydała „Kołonotatnik z Bohaterami”. Michał Nogaś porozmawia z artystką m.in. o pisaniu, o Bohaterze i Bohaterach, recyklingu i prawie do mówienia oraz istnienia na swoich warunkach. Na miejscu będzie można kupić książki Małgorzaty Halber, o co zadba krainaksiązek.pl. Wstęp wolny.

Koniec marca to także czas na wyczekiwaną już przez wielu wiosenną edycję Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury. Otwarty dla wszystkich kiermasz książek odbędzie się w sobotę 25 marca w godzinach 12.00–15.00 w klubie Proza. W trakcie Bookowiska można znaleźć rzadkie i niespotykane pozycje do domowych bibliotek i kupić je za symboliczne kwoty. Można też zostać wystawcą i w ten sposób znaleźć nowy dom dla tych książek, na które nie mamy już u siebie miejsca.

W tym drugim przypadku należy wcześniej zarezerwować bezpłatne miejsce, pisząc na adres info@literatura.wroclaw.pl . Wstęp na Bookowisko jest bezpłatny.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content