Prof. Alberski komentuje orędzie prezydenta i wizytę D. Tuska we Wrocławiu

mat. prasowe

Postanowiłem powierzyć misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu – poinformował w orędziu prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa zdecydowała o kontynuacji tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Decyzję komentujemy z prof. Robertem Alberskim politologiem (UWr). Rozmawiamy także o umowie koalicyjnej i wizycie Donalda Tuska we Wrocławiu.

-To był jeden ze scenariuszy, który się pojawiał. To bardzo dziwne, co wczoraj powiedział prezydent – mówi prof. Robert Alberski politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dlaczego zatem tego nie robi? Jedynym sensownym wytłumaczeniem jest jakaś wewnętrzna rozgrywka wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Być może jest to walka o sukcesję. To okazja, by osłabić istotnego pretendenta – Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Andrzej Duda poinformował także, że to Marek Sawicki z PSL będzie marszałkiem seniorem nowej kadencji Sejmu.

Politolog skomentował także wystąpienie Donalda Tuska na wrocławskim Jagodnie.

Wrocławskie Jagodno stało się symbolem zrywu prodemokratycznego.


Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeśli misja utworzenia rządu przez przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to według Konstytucji Sejm wybierze kandydata na premiera, a on niezwłocznie powoła go na to stanowisko.

Cała rozmowa:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content