Politolog prof. Anna Pacześniak o exposé premiera i rządzie Donalda Tuska

fot. Patrycja Jenczmionka

Sejm będzie od 10.00 kontynuował pierwsze posiedzenie. Premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose i poprosić posłów o wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na 15:00.

-Jeśli dziś premier Mateusz Morawiecki nie otrzyma wotum zaufania to nowy rząd powstanie w środę.

Czy ktoś z innych ugrupowań poza PiS może poprzeć rząd Mateusza Morawieckiego?


Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas – zgodnie z konstytucją – powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów. Zgodnie z porządkiem obrad, punkt ten ma się rozpocząć o 16.30. Na 18.45 zaplanowano głosowanie nad wyborem premiera przez Sejm.
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.
Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

POSŁUCHAJ:

IAR/inf. własne

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content