Ostatni wywiad śp. abp Mariana Gołębiewskiego

fot. Radio Rodzina

Arcybiskup senior Marian Gołębiewski zmarł 11 marca br. po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat. Jeszcze w lutym wrocławska kuria wydała komunikat z prośbą o modlitwę w jego intencji. To była jedna z ostatnich audycji, którą udało się nagrać.

Ostatnie lata życia spędził na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, nie mógł jednak pokazywać się publicznie w związku z przeprowadzonym przez Stolicę Apostolską dochodzeniem ws. zaniedbań hierarchy w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów w czasach jego posługi biskupiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (1996-2004) i archidiecezji wrocławskiej. W 2021 roku w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska nałożyła na niego nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy oraz zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich (źródło).

Abp senior Marian Gołębiewski we wrześniu 2017 r. spotkał się z red. Adrianną Sierocińską z okazji jubileuszu swoich 80. urodzin. W szczerej rozmowie przypomniał historię rodzinną, lata wojny, czas soboru watykańskiego i posługę biskupią pełnioną najpierw w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, następnie w latach 2004-2013 w archidiecezji wrocławskiej jako metropolita. Przyznał, że po ludzku było to zadanie wymagające i trudne.

Uroczystości pogrzebowe śp. arcybiskupa Gołębiewskiego rozpoczną się w niedzielę 17 marca br. Mszą św. o godz. 18.30 w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po Eucharystii do godz. 22.00 będzie można indywidualnie czuwać przy trumnie zmarłego.

W poniedziałek 18 marca o godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa i złożenie ciała do krypty.

Posłuchaj:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content