Ania Wyszkoni: Dom dla dzieci w Jaszkotlu jest miejscem, o którym trzeba głośno mówić

fot. Radio Rodzina

Anna Wyszkoni – wokalista, ambasadorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu oraz Karolina Bilaszewska – managerka ZOL w Jaszkotlu odpowiadają o swoim „duchowym macierzyństwie”. Od ponad dekady obie związane są z placówką i realizują inicjatywy na rzecz podopiecznych. O dzieciach, inicjatywach oraz swoim macierzyństwie dzielą się ze słuchaczami. W tym roku ZOL obchodzi swoje 30-lecie.

Karolina i Ania przyznają, że w placówce panuje niesamowita energia, którą tworzą same dzieci.

Dzieci z Jaszkotla są dotknięte chorobą oraz niepełnosprawnością, ale również są w większości przypadków odrzucone przez rodziców oraz najbliższych, mówi Karolina Bilaszewska.

-Bycie bardziej rozpoznawalnym nakłada na mnie obowiązek, by wspierać ważne akcje, mówi Ania Wyszkoni.

Ania Wyszkoni pierwszy raz zabrała swoją córkę Polę do Jaszkotla, kiedy miała 2 lata

Synowie Karoliny Bilaszewskiej także poznały dzieci z Jaszkotla.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu ma już 30-letnią tradycję. Z tej okazji podopieczni placówki wraz z ambasadorką Anną Wyszkoni, nagrali piosenkę, która będzie towarzyszyła świętowaniu.

 POSŁUCHAJ:

2 czerwca 2023 roku w godzinach 9:00 – 12:30 w Hotelu im. Jana Pawła II we Wrocławiu (ul. Św. Idziego 2) odbędzie się także specjalna konferencja pt.: „Choroby rzadkie wyzwaniem dla współczesnej medycyny„.

W trakcie organizowanej Konferencji pragniemy podsumować dotychczasową działalność naszej Placówki. To dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Od 30 lat, Siostry oraz Pracownicy, jak również osoby zaprzyjaźnione z Placówką w Jaszkotlu, starają się polepszać los Dzieci, które zostały nie tylko dotknięte chorobą oraz niepełnosprawnością, ale również w większości przypadków odrzucone przez rodziców oraz najbliższych. Naszym celem jest ukazanie szczególnej specyfiki codziennej opieki nad Dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną, opartej na trosce o utrzymanie Podopiecznych w dobrym stanie zdrowotnym oraz funkcjonalnym, ale przede wszystkim ukierunkowanej na nieustanne tworzenie dla Nich namiastki domu rodzinnego, którego w wielu przypadkach nie mieli szans poznać. 

Konferencja podzielona została na 3 panele: 

1. Panel I – medyczny – „Choroby rzadkie wyzwaniem dla współczesnej medycyny” godz. 9:35-10:50

Prelegentami niniejszego panelu będą lekarze oraz pracownicy medyczni, których działalność zawodowa skupia się na diagnostyce oraz opiece nad dziećmi niepełnosprawnymi, zwłaszcza przebywającymi w całodobowych placówkach medycznych, między innymi w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych dla dzieci, jak również pozostających pod opieką hospicjów na terenie Dolnego Śląska. 

2. Panel II – „Współpraca wielosektorowa szansą na skuteczniejszą pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – godz. 11:10-11:55

Prelegentami panelu będą przedstawiciele Wymiaru Sprawiedliwości (Sędzia Sądu Okręgowego), jak również pracownicy Ośrodka Wychowawczego oraz Poprawczego – ukazując pozytywne aspekty współpracy poszczególnych grup, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaprezentowana zostanie również istota oraz konieczność zaangażowania sektora biznesowego w rozwój oraz funkcjonowanie placówek sprawujących codzienną opiekę nad dziećmi ze szczególnymi potrzebami. 

3. Panel III – „Blok wsparcia społecznego – znaczenie 30-letniej działalności ZOL w Jaszkotlu, w życiu Podopiecznych i ich rodziców oraz Przyjaciół Placówki” – godz. 11:55-12:30

Zaprezentowane zostaną wspomnienia oraz świadectwa rodzin, które podjęły decyzję o adopcji dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszkotlu, jak również wspomnienia przyjaciół placówki.

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele środowiska medycznego sprawujący codzienną opiekę nad Dziećmi niepełnosprawnymi oraz ze szczególnymi potrzebami (w tym pracownicy ośrodków dla Dzieci z terenu Dolnego Śląska, przedstawiciele szpitalnych oddziałów dziecięcych w których hospitalizowane są Dzieci z Jaszkotla ), jak również instytucji publicznych oraz prywatnych, od lat współpracujących z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym dla dzieci w Jaszkotlu. 

3 czerwca 2023 r., w Jaszkotlu odbędzie się Jubileusz Placówki. O godzinie 11:00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Na terenie placówki odbędzie się piknik integracyjny dla podopiecznych ośrodka, pracowników oraz przyjaciół od lat wspierających ZOL w Jaszkotlu. 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content