Pierwsze elektryczne autobusy już we Wrocławiu
24 czerwca 2026
fot. mat. pras./T. Hołod
Do Wrocławia dotarły pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro. Odbiór nowych pojazdów zbiegł się
z zamówieniem kolejnych 20 autobusów tej marki, wyznaczając następny etap rozwoju bezemisyjnej komunikacji w mieście.
Od 2019 roku Wrocław realizuje największy w historii miasta program inwestycyjny w transport publiczny – zakup i remonty tramwajów oraz wymiana floty autobusowej. Łączna wartość tych inwestycji sięga 3 miliardów złotych.
w ramach tego programu 23 czerwca na wrocławskim lotnisku oficjalnie zaprezentowano pierwsze autobusy zamówione przez MPK Wrocław w 2025 roku. Tego samego dnia przewoźnik podpisał również
umowę na zakup kolejnych Mercedesów eCitaro.
– Jeszcze rok temu podpisywaliśmy umowę na zakup 21 autobusów elektrycznych. Dziś odbieramy pierwsze pojazdy, a jednocześnie zamawiamy kolejne 20. To najlepszy dowód na to, że transformacja
wrocławskiej komunikacji miejskiej nie jest planem na przyszłość, ale procesem, który dzieje się tu i teraz – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Do Wrocławia trafiają również kolejne autobusy elektryczne marki Solaris. Niedawno miejski przewoźnik przywitał pierwszy z siedmiu zamówionych Solarisów Urbino 12 electric. Nowe pojazdy uzupełnią flotę zeroemisyjnych autobusów MPK i będą kolejnym elementem trwającej modernizacji taboru.
Dwa przetargi, 41 nowych autobusów
Dostarczane obecnie pojazdy są realizacją umowy podpisanej przez MPK Wrocław w lipcu 2025 roku. Obejmowała ona zakup 21 elektrycznych Mercedesów eCitaro wraz z infrastrukturą ładowania oraz szkoleniami dla kierowców i pracowników technicznych. Wartość całej inwestycji przekroczyła 87 mln zł, z czego ponad 78 mln zł stanowiło dofinansowanie pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy. Nowe autobusy obsłużą linie jeżdżące na wrocławskie lotnisko – będą to linie 106 i 126. To nowoczesne pojazdy wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa.
– Mercedes eCitaro należy do najbardziej zaawansowanych autobusów miejskich pod tym względem. Systemy wspomagania obejmują m.in.: radar monitorujący przestrzeń przed pojazdem, automatyczne hamowanie awaryjne, system wykrywania pieszych i rowerzystów, systemy ostrzegania przy zmianie pasa ruchu – wymienia Mirosława Rudzka, prezes zarządu Daimler Buses Polska.
Każdy z nowych Mercedesów wyposażony będzie także w defibrylatory AED.
Równolegle MPK Wrocław pracowało nad kolejnym etapem elektryfikacji floty. W kwietniu 2026 roku MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na dostawę następnych pojazdów zeroemisyjnych. Postępowanie wygrała firma Daimler Buses Polska, a podpisana umowa obejmuje dostawę pięciu przegubowych Mercedesów eCitaro wraz z prawem opcji na kolejnych piętnaście.
– Rzadko zdarza się, aby w dniu odbioru pierwszych pojazdów podpisywać jednocześnie umowę na kolejne. To pokazuje skalę i tempo zmian, jakie zachodzą dziś we wrocławskim MPK. Konsekwentnie budujemy flotę, która będzie odpowiadała potrzebom miasta przez najbliższe lata – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Nowo podpisana umowa opiewa na ponad 91 mln zł. W cenie będzie system wolnego ładowania dla 11 autobusów na terenie zajezdni przy ul. Obornickiej, cztery ładowarki mobilne Plug-In oraz stanowisko szybkiego ładowania pantografowego na pętli „Nowy Dwór” przy ul. Rogowskiej. Realizacja obu inwestycji znacząco zwiększy udział autobusów elektrycznych we wrocławskiej komunikacji miejskiej.
Elektryfikacja wrocławskiej floty
Obecnie po Wrocławiu kursuje 13 przegubowych Mercedesów eCitaro, a po zakończeniu wszystkich dostaw flota wzrośnie do 41 elektrycznych Mercedesów oraz 7 Solarisów Urbino 12 Electric, co łącznie da 61 autobusów elektrycznych dla miasta.
Zakup elektrobusów stanowi element ogromnego projektu, realizowanego we Wrocławiu od 2023 roku. Od początku programu MPK Wrocław przeznaczyło na modernizację taboru autobusowego ponad 1,6 mld zł, dzięki czemu po realizacji wszystkich dostaw po ulicach miasta będzie kursować 448 nowych i nowoczesnych autobusów.
Dostarczane ,,elektryki” po przejściu niezbędnych testów sukcesywnie włączane są do ruchu liniowego. Z kolei kolejne 20 elektrycznych Mercedesów eCitaro z najnowszego zamówienia ma pojawić się na ulicach Wrocławia wiosną 2028 roku.
Wymiana i modernizacja tramwajów
Równolegle Wrocław modernizuje też tabor szynowy. Od 2019 roku wartość kontraktów tramwajowych przekroczyła 1,2 mld zł – za tę kwotę miasto kupiło niskopodłogowe tramwaje i przeprowadziło kapitalne remonty pojazdów, które już wcześniej obsługiwały Wrocławian.
Źródło: mat. pras.