Dlaczego wiewiórki są we wrocławskim ZOO?
25 marca 2026
fot. Radio Rodzina
Od lutego wrocławskie zoo zamieszkuje nowa, mała rodzina wiewiórek przylądkowych. Można ją znaleźć na wybiegu mrówników w Afrykarium. Nowi lokatorzy szybko zaaklimatyzowali się w nowym miejscu. O przedstawicielach wiewiórek przylądkowych opowiedziała Radiu Rodzina Katarzyna Pisula, opiekunka małych ssaków.
Nowa rodzina wiewiórek to mama i dwójka młodych, które jeszcze nie mają imion. Jak mówi Katarzyna Pisula, ich opiekunka, proces adaptacji do nowego miejsca zamieszkania przebiegł szybko.
W naturze wiewiórki przylądkowe są naziemne, żyją w norach i są większe od zwykłych wiewiórek, co sprzyja ich adaptacji do życia na ziemi. Nie są to jednak typowi przedstawiciele tego gatunku.
Wiewiórki przylądkowe są oportunistycznymi wszystkożercami, co znaczy, że żywią się zarówno roślinami, jak i drobnymi zwierzętami. W naturze czyha na nie wiele drapieżników. Najczęstszymi są szakale, węże oraz duże ptaki drapieżne. Żyjąc w grupach rodzinnych, wiewiórki są czujne i ostrzegają się nawzajem.
Ciekawostką jest współpraca wiewiórek z surykatkami, które również zamieszkują Afrykarium.
Wiewiórki przylądkowe wyróżniają się piaskowym, beżowym umaszczeniem z kontrastowym białym paskiem na grzbiecie oraz dużym, puchatym ogonem, który pełni funkcję parasola w ich naturalnym środowisku.
Opieka nad tymi zwierzętami w zoo wymaga dyskrecji – wiewiórki są płochliwe i większość czynności pielęgnacyjnych opiekunowie wykonują z dystansu.
Posłuchaj rozmowy!
