Ks. prof. Mariusz Rosik: Korzenie naszej wiary zakotwiczone są w judaizmie biblijnym

fot. Radio Rodzina

17 stycznia przypada XXIX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce – dzień refleksji nad duchowym dziedzictwem, które łączy chrześcijan i Żydów oraz nad odpowiedzialnością za wzajemne relacje.

To święto ustanowione z inicjatywy papieża Jana Pawła II przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Obchody w Archidiecezji Wrocławskiej odbędą się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

– Chrześcijaństwo wyrasta z korzeni żydowskich. Sam Jezus był Żydem, wyznawcą judaizmu, był wierny Prawu i zachowywał tradycję Ojców. Poszukiwanie czym był judaizm czasów Jezusa i czasów wcześniejszych, jest poszukiwaniem korzeni naszej wiary – mówi ks. prof. Mariusz Rosik, diecezjalny delegat ds. dialogu z judaizmem.

Biblista tłumaczy, że w inicjatywie nie chodzi o judaizm rabiniczny (współczesny), ale o judaizm biblijny – To forma, którą praktykował Jezus. Trwała ona od VI w. przed Chrystusem do 70 roku naszej ery, kiedy to świątynia w Jerozolimie została zburzona. To tam są korzenie chrześcijaństwa, zaznacza nasz gość.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce są słowa zaczerpnięte z Księgi Rut: „Twój lud, będzie moim ludem, a Twój Bóg – moim Bogiem” (Rt 1,16). Wykład o modlitwie „Ojcze Nasz” wygłosi prof. Mirosław Rucki z Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, oprawę muzyczną i modlitewną zapewni zespół N.O.E.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia o 18:30 w auli PWT we Wrocławiu. Obchody centralne zaplanowane są w Płocku. Wstęp wolny.

Cała rozmowa z ks. prof. Rosikiem już 15 stycznia w audycji Dziś w Kościele po godz. 13:10.

Mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl