Ratują od zapomnienia dolnośląskie cmentarze. Teraz powstał o nich film
5 grudnia 2025
Fot. Marek Sztark, pomysłodawca projektu "Opiekunowie (nie)pamięci"
Ośrodek Kultury i Sztuki (OKIS) zaprasza na premierę filmu pt. „Opiekunowie (nie)pamięci”, która odbędzie się 5 grudnia w Szklarskiej Porębie, a w przyszłym tygodniu we Wrocławiu. To historia społeczników-pasjonatów, którzy podjęli się ochrony starych dolnośląskich cmentarzy od zapomnienia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie sympozjum z udziałem ekspertów z Polski i Niemiec.
W 2022 roku dzięki współpracy Fundacji OP ENHEIM, Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz staraniom animatora kultury Marka Sztarka z OKIS-u, rozpoczęły się we Wrocławiu spotkania osób dbających własnymi siłami o ochronę zniszczonych cmentarzy na Dolnym Śląsku.
– Dotarliśmy do baz danych związanych z ewidencją zabytków. Na Dolnym Śląsku jest blisko 1700 zaniedbanych cmentarzy. Zaledwie 150 wpisanych jest do rejestru i podlega ochronie. Pozostałe są często zapomniane, zaniedbane, omijane z daleka – mówi Marek Sztark, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Dolnośląskie cmentarze niosą często świadectwo kunsztu sztuki nagrobnej. Wolontariusze ratujący je przed zniszczeniem podejmują wysiłek oraz pewne ryzyko – wylicza nasz rozmówca.
Przykładem zabytku jest dawny cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie (ul. Waryńskiego), zwany Panteonem Karkonoszy. Tu pochowani są zasłużeni dla regionu artyści, literaci, właściciele uzdrowisk. Ocalony przed zniszczeniem został także cmentarz poniemiecki w Gostkowie (powiat wałbrzyski).
Pokaz premierowy filmu pt. „Opiekunowie (nie)pamięci” odbędzie się 5 grudnia o 17:00 w przestrzeni Dworca Szklarska Poręba Górna. Wrocławska premiera zaplanowana jest na 9 grudnia o 18:00 w kamienicy OP ENHEIM, wstęp wolny.
Wydarzenie organizowane przez OKIS, współfinansowane jest ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Cała rozmowa w piątek 5 grudnia w audycji „Przystanek Kultura” po godz. 10:10.
POSŁUCHAJ:


Fot. OKIS we Wrocławiu