„Daje mi to nieśmiertelność” – o nauce, pasji i przyszłości chemii z prof. M. Sobczykiem
3 czerwca 2025
fot. Radio Rodzina
W studiu Radia Rodzina gościliśmy prof. Marcina Sobczyka – Dziekana na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W rozmowie poruszamy tematy związane z przyszłością nauki, potrzebami rynku pracy, roli innowacji w badaniach naukowych oraz misji kształcenia przyszłych liderów. Nasz gość zdradza też, co daje mu poczucie „nieśmiertelności” i dlaczego warto wybrać studia chemiczne właśnie we Wrocławiu.
– Przygoda z fizykochemią rozpoczęła się już na drugim roku studiów – mówi prof. Marcin Sobczyk.
Badania prof. Sobczyka mają dziś praktyczne zastosowania – m.in. w produkcji luminoforów wykorzystywanych w smartfonach.
Zielona Chemia – kierunek przyszłości
Jednym z najnowszych projektów prof. Sobczyka jest rozwój kierunku Zielona Chemia – studiów, które przygotowują specjalistów do pracy z nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami.
Dziekan zaznacza, że rynek pracy odczuwa brak specjalistów z „zielonymi kompetencjami”, a sektor chemiczny szczególnie potrzebuje wykwalifikowanych kadr.
Prof. Marcin Sobczyk stawia na integrację środowiska akademickiego, rozwój infrastruktury badawczej i podnoszenie jakości kształcenia.
– „Nauka daje mi nieśmiertelność” – dodał dziekan Wydziału Chemii.
Na rozmowę z prof. Marcinem Sobczykiem zapraszamy w środę, 4 czerwca po godz. 16.

Marcin Sobczyk (ur. 21 kwietnia 1978 r.) – profesor uczelni na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w fizykochemii nieorganicznej i spektroskopii molekularnej. Od 2024 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Chemii, a wcześniej – prodziekana ds. innowacji i rozwoju oraz kierownika Zakładu Analizy Instrumentalnej. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał kolejno tytuły i stopnie naukowe magistra (2002), doktora (2006) i doktora habilitowanego nauk chemicznych (2016). Jego ścieżka naukowa związana jest z badaniami nad materiałami luminescencyjnymi, optyką nieliniową, konwersją promieniowania oraz zielonymi technologiami.
Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał kolejno tytuły i stopnie naukowe magistra (2002), doktora (2006) i doktora habilitowanego nauk chemicznych (2016). Jego ścieżka naukowa związana jest z badaniami nad materiałami luminescencyjnymi, optyką nieliniową, konwersją promieniowania oraz zielonymi technologiami.
W swojej działalności badawczej brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach, m.in. jako kierownik projektu finansowanego przez Komisję Europejską dotyczącego badań synchrotronowych luminoforów oraz jako główny wykonawca projektów finansowanych przez KBN i NCN. Wniósł istotny wkład w rozwój materiałów laserowych oraz luminoforów opartych na związkach lantanowców. Jego badania miały również zastosowanie praktyczne, m.in. w zabezpieczeniach dokumentów czy konwersji energii słonecznej.
Poza działalnością naukową angażuje się w rozwój sektora gospodarki wodorowej w Polsce. Jest liderem grupy roboczej ds. budowy kadr dla tego sektora przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz członkiem i ekspertem licznych gremiów naukowych i branżowych. Współtworzył Dolnośląską Dolinę Wodorową, a od 2024 roku pełni funkcję przewodniczącego jej Komisji Rewizyjnej. Uczestniczył także w opracowaniu Porozumienia Sektorowego na rzecz Gospodarki Wodorowej i związanej z nim mapy drogowej.
Jest pomysłodawcą i głównym autorem programu studiów licencjackich Zielona Chemia, prowadzonych na Wydziale Chemii UWr. Autor licznych publikacji naukowych, recenzent Olimpiady Chemicznej oraz aktywny dydaktyk i opiekun praktyk zawodowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. materiały luminescencyjne, technologie zielone, konwersję energii oraz zastosowania spektroskopii w badaniach fotofizycznych.