Po 50 latach kolej powróci do Srebrnej Góry!
21 maja 2025
fot. Radio Rodzina
Srebrna Góra, niegdyś zapomniana na mapie kolejowej Dolnego Śląska, już wkrótce znów stanie się dostępna dzięki transportowi szynowemu. Po niemal 50 latach od zawieszenia kursów, podpisano umowę na rewitalizację linii kolejowej nr 318, co umożliwi powrót pociągów do tej malowniczo położonej miejscowości. To ważny impuls dla rozwoju regionu, walki z wykluczeniem komunikacyjnym i promocji turystyki.
– To kolejny krok w procesie odbudowy linii kolejowej nr 318 do Srebrnej Góry – mówi Paweł Gancarz, marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Odcinek będzie komunikował gminę Stoszowice, powiat ząbkowicki bezpośrednio z Wrocławiem.
Przy okazji podpisania umowy, marszałek Gancarz podziękował wszystkim zaangażowanym w proces rewitalizacji tej linii.
Obecnie trwają prace na odcinku Bielawa Zachodnia, Bielawa Nowa. Ta druga stacja już niedługo zmieni nazwę na Bielawa Zalew.
– W momencie, gdy ukończymy ten etap, przystępujemy do realizacji odcinka Bielawa Nowa – Srebrna Góra – mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa.
Mateusz Masłowski – dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei opowiada o szczegółach rewitalizacji linii nr 318.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei nie zwalnia tempa. Jak zapowiedział jej dyrektor, celem jest rewitalizacja całej sieci wojewódzkich linii kolejowych o długości 300 km do końca kadencji. Na Dolnym Śląsku już niebawem pociągi pojadą m.in. do Karpacza, a Srebrna Góra to kolejny dowód na to, że strategia przywracania kolei działa.
– Od 50 lat czekamy na tę linię kolejową, mieszkańcy cieszą się bardzo i myślę, że do końca nie wierzą, ale uwierzą w przyszłym roku, także bardzo się cieszymy – mówi wójt gminy Stoszowice – Katarzyna Ruszkowska.
Jak obecnie wygląda komunikacja w rejonie tej gminy?
Starania o przywrócenie połączeń kolejowych w ten rejon województwa trwały latami.
Powrót kolei na trasę prowadzącą do Srebrnej Góry pomoże rozpowszechnić i ułatwić dotarcie do Twierdzy Srebrna Góra. Ten fakt cieszy Emilię Pawnuk – prezes spółki Twierdza Srebrna Góra.
Przedstawiciele wykonawcy – spółki LWZ sp. z. o. o. zapewniają, że planowany termin oddania inwestycji, czyli listopad 2026 roku jest dla nich terminem nieprzekraczalnym.
Połączenie kolejowe do Srebrnej Góry to nie tylko powrót po 50 latach, ale także symboliczny przykład tego, jak transport może zmieniać życie lokalnych społeczności. To projekt łączący historię, przyszłość, rozwój i nadzieję. Srebrna Góra – znów na torach, znów na mapie.


