Na której ręce i palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
1 kwietnia 2025
fot. Radio Rodzina
Zaręczyny są ważnym wydarzeniem w życiu pary, które wiąże się z ogromnym szczęściem i wzruszeniem. Gdy emocje opadną, narzeczeni często zaczynają się zastanawiać, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Okazuje się, że tradycje różnią się w zależności od kraju. Podpowiadamy, jak nosić pierścionek zaręczynowy.
Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
Nie ma jednej uniwersalnej reguły, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. Decyzję należy podjąć samodzielnie, choć pewnych sugestii dostarcza tradycja. Zwyczaje różnią się pomiędzy krajami.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Podczas oświadczyn pierścionek tradycyjnie wkłada się na palec serdeczny. Nie masz pewności, który to palec serdeczny? Jest to czwarty palec u dłoni, który znajduje się między środkowym a małym palcem. Nazwa nawiązuje do przekonania wywodzącego się ze starożytnej Grecji, że to właśnie tam mieści się żyła miłości, która płynie od palca serdecznego aż do serca.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
Wiesz już, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy zgodnie z polskim zwyczajem. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru ręki. W Polsce – w odróżnieniu od ogólnoświatowego trendu – pierścionek po oświadczynach nosi się na prawej dłoni.
W związku z tymi informacjami zastanawiasz się, czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce? Pamiętaj, że w każdym wypadku najważniejszym kryterium powinna być wygoda noszenia biżuterii. Zwyczaje są pewną sugestią, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy, jednak nie powinny być traktowane jako wiążące.
Pierścionek zaręczynowy powinien przede wszystkim odpowiadać gustom narzeczonej i mieć odpowiedni rozmiar. W sklepie SAVICKI masz aż 120 dni na zwrot lub wymianę, gdyby okazało się, że biżuteria nie jest idealnie dopasowana.
Jak nosi się pierścionek zaręczynowy w innych krajach?
Zasady noszenia pierścionka zaręczynowego w Polsce różnią się od tych obowiązujących w innych krajach. Za granicą pierścionek zakłada się najczęściej na serdeczny palec lewej ręki. Taka tradycja obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Po ślubie pierścionek zaręczynowy bywa przekładany na prawą dłoń.
W Norwegii zarówno po zaręczynach, jak i po zawarciu związku małżeńskiego pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce. Ciekawa tradycja funkcjonuje też na Węgrzech. Na terenie kraju przyjął się zwyczaj, zgodnie z którym kobieta podczas oświadczyn otrzymuje od przyszłego męża obrączkę. Zakłada ją na lewą dłoń i nosi w ten sposób aż do ślubu, w którego trakcie dochodzi do jej przełożenia na prawą rękę.
Krótko o tradycji noszenia pierścionków zaręczynowych
Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i przywiązania. W trakcie oświadczyn partner przekazuje go jako znak wierności i trwałości związku, a także obietnicy dzielenia wspólnej przyszłości.
Sama tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych wywodzi się z czasów starożytnego Egiptu. W średniowieczu zaczęto je ozdabiać kamieniami szlachetnymi, które miały świadczyć o statusie społecznym. Diamenty stanowią symbol wiecznej miłości. Dziś pierścionki zaręczynowe wręcza się praktycznie na całym świecie.
Tradycja noszenia pierścionków zaręczynowych w Polsce wiąże się z okresem bezpośrednio po powstaniu styczniowym. W tamtym czasie kobiety – na znak solidarności z wdowami, które straciły swoich mężów w walce – zdecydowały się nosić obrączki na prawej ręce. Zwyczaj przetrwał od 1864 roku aż do dzisiaj, mimo że na zachodzie zasada lewej ręki jest dominująca.
Jak nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie? Z wątpliwościami w tym zakresie mierzy się sporo par. Wszystko dlatego, że w związku z tym ważnym wydarzeniem trzeba zrobić miejsce dla obrączki. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę?
Według polskiej tradycji po ślubie pierścionek zaręczynowy przekłada się na lewą dłoń, a obrączkę nosi się na prawej dłoni. Inne rozwiązanie, które jest obecnie coraz częściej stosowane, to pierścionek zaręczynowy i obrączka na jednym palcu po ślubie. Taki zwyczaj obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych. Niektóre panny młode rezygnują całkiem z noszenia pierścionka zaręczynowego, pozostając przy obrączce. Warto pamiętać, że ostateczny wybór należy zawsze do kobiety, a obowiązujące zwyczaje mogą być jedynie inspiracją.
Mat. pras.