Zostań rodzicem zastępczym
25 lutego 2025
Mat. Pras.
We Wrocławiu, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wychowuje się ponad 400 dzieci. Ponad 100 z nich to maluchy poniżej 10. roku życia, które do prawidłowego rozwoju najbardziej potrzebują miłości oraz wsparcia mamy i taty. Dlatego tak ważne jest znalezienie dla nich rodziców zastępczych – mówi Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Szkolenie daje nie tylko wiedzę, ale także możliwość wymiany doświadczeń i praktyk.
Szkolenie rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 12 kwietnia. Będzie prowadzone w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wysokiej 6, w której mieści się Dział Wsparcia Rodzin Zastępczych.
W szkoleniu mogą uczestniczyć praktycznie wszyscy:
małżeństwa,
osoby nie pozostające w związku (single),
osoby będące w kilkuletnim związku,
osoby w różnym wieku
Kolejne szkolenia zaplanowane są w maju oraz wrześniu bieżącego roku.
Aby zapisać się na szkolenie wystarczy skontaktować się z Działem Wsparcia Rodzin Zastępczych: tel. 71 78 22 411, 501 023 342, rodzicielstwo.zastepcze@mops.wroclaw.pl i dostarczyć następujące dokumenty:
akt urodzenia, małżeństwa, wyrok rozwodowy,
zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
zaświadczenie o niekaralności,
zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy,
Liczby
Na koniec 2024 roku w pieczy zastępczej było 1136 dzieci. Ponad 400 wychowuje się w domach dziecka (placówkach opiekuńczo-wychowawczych). Ponad 100 to dzieci poniżej 10 roku życia, które bardzo potrzebują mamy i taty.
We Wrocławiu jest 556 rodzin zastępczych, w tym 401 rodzin spokrewnionych (ciocia, babcia, brat, dziadek…), 138 rodzin niezawodowych, 13 rodzin zawodowych i 4 rodzinne domy dziecka. Obecnie najbardziej potrzebne są rodziny zawodowe i rodzinne domy dziecka.
W 2024 r. MOPS przeprowadził 51 procedur kwalifikacyjnych dla kandydatów na opiekunów zastępczych niezawodowych. Do sprawowania funkcji rodziny zastępczej niezawodowej przeszkolono 49 osób, 3 osoby na dyrektorów placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego oraz 2 osoby na rodzinę zastępcza zawodową specjalistyczną.
Różnice między adopcja a rodzicielstwem zastępczym.
Czym różni się rodzicielstwo zastępcze od adopcji
Rodzicielstwo zastępcze i adopcja to dwie różne formy wspierania dzieci, które nie mają opieki rodziców biologicznych.
Adopcja jest stała a rodzice adopcyjni przejmują wszystkie funkcje rodziny biologicznej. Zmienia się akt urodzenia dziecka. Rodzice adopcyjni ponoszą wszelkie wydatki związane z wychowywaniem i mają pełną władzę rodzicielską nad przysposobionym dzieckiem.
Rodzina zastępcza jest tymczasowa, formalnie trwa do osiągnięcia pełnoletności lub zakończenia kształcenia się wychowanka. Rodzice zastępczy opiekują się dzieckiem w czasie, gdy nie mogą zrobić tego rodzice biologiczni, dbają o wychowanie i wykształcenie, a także o utrzymanie kontaktów z rodziną biologiczną. Jeśli sąd tak zdecyduje, rodzice zastępczy mogą być także opiekunami prawnymi, jednak co do zasady prawa do decydowania o niektórych kwestiach mają rodzice biologiczni. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie finansowe w związku z funkcją, którą pełnią.
Szczegółowe informacje o pieczy zastępczej TUTAJ.
Mat. Pras.