Kiedy patrzeć w niebo w 2025 roku?

fot.istockphoto.com / m-gucci

Koniec roku to czas podsumowań. Również w astronomii. W tej dziedzinie nauki mijający 2024 rok przejdzie do historii jako ten, który obfitował w spektakularne zjawiska, takie jak zorze polarne widoczne z Polski czy kometa. A co przyniesie kolejny? Czy będzie równie ciekawy jak odchodzący rok?

Krzysztof Kotysz, astronom z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, zauważa, że kończący się rok obfitował w zorze polarne, które można było dostrzec nawet we Wrocławiu. Astronom mówi o najważniejszych zjawiskach 2024 roku.

Zorze polarne, które były widoczne w 2024 roku mogą zapisać się w historii, właśnie dlatego, że obserwowano je na niższych niż zwykle występują szerokościach geograficznych.

Co nas czeka w 2025 roku?

W nadchodzącym, 2025 roku, na miłośników nocnego nieba też czeka kilka ciekawych zjawisk. Standardowo, na niebie będą widoczne roje meteorów. Jednak, nie zabraknie też „wisienek na torcie”.

Koniunkcja w astronomii to zbliżenie się ciał niebieskich do siebie. Krzysztof Kotysz dokładniej tłumaczy to zjawisko.

Zdjęcie prezentuje jak wygląda zjawisko koniunkcji, które już wkrótce będzie widoczne na niebie.

(Fot. Zjawisko koniunkcji planet/fot. Screenshot z wideo youtube.com/c/TheSecretsoftheUniverse)

Jak można wywnioskować, nadchodząca koniunkcja będzie wielką koniunkcją. Część planet będzie można dostrzec bez używania sprzętu obserwacyjnego.

Najlepszym dniem do obserwacji wielkiej koniunkcji będzie 25. lutego 2025 roku. Krzysztof Kotysz zaznacza jednak, że zjawisko to będzie dobrze widoczne tuż po zmroku. Im później w noc, tym będzie ono trudniej dostrzegalne.

W 2025 roku będą miały miejsce dwa częściowe zaćmienia Słońca. Pierwsze z nich będzie w marcu, a drugie we wrześniu. To marcowe będzie delikatnie widoczne z terenów Polski, natomiast drugie – nie będzie dostrzegalne.

Przy obserwacji słońca lub jego zaćmienia trzeba bardzo uważać i zastosować specjalnych zabezpieczeń.

Krzysztof Kotysz nie poleca stosowania domowych sposobów do obserwacji słońca, ponieważ nie gwarantują one bezpieczeństwa.

W drugiej połowie roku również nie zabraknie ciekawych zjawisk na niebie.

Zima jest czasem, kiedy niebo jest najlepsze do obserwacji. Przyczyną tego są dłuższe i ciemniejsze noce, a także niższe temperatury.

Jeśli atmosfera jest powiedzmy w pobliżu, jeśli jesteśmy na niskich wysokościach i mamy dużo tej atmosfery nad sobą, to jeśli jest chłodno, to ta atmosfera mniej się rusza. Jeśli się mniej rusza, no to też wszystkie obiekty są zdecydowanie bardziej wyraźne. Dlatego łatwiej obserwować zimą – mówi Krzystzof Kotysz.

Z tego powodu warto jeszcze wykorzystać czas zimowy i zafascynować się tym, co można zobaczyć na niebie.

Na miłośników obserwacji nieba w 2025 roku czeka kilka głównych zdarzeń:

  • wielka koniunkcja planet – szczyt 25. 02. 2025 roku
  • częściowe zaćmienie Słońca – 29. 03 .2025 roku
  • roje meteorów: Perseidy – sierpień 2025; Orionidy – październik 2025; Leonidy – listopad 2025; Geminidy – grudzień 2025

Posłuchaj rozmowy

Część 1

Część 2

Część 3

Krzysztof Kotysz z Instytutu Astronomicznego UWr

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content