Bon energetyczny. Od 1 sierpnia rusza nabór wniosków

Fot. pixabay.com

Od 1 sierpnia Polacy będą mogli składać wnioski o przyznanie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie ma zapewnić wsparcie finansowe osobom i rodzinom o niższych dochodach.

Bon jest odpowiedzią na rosnące ceny energii. 1 lipca przestała obowiązywać tarcza antyinflacyjna, w związku z czym rachunki za energię elektryczną poszybują w górę. Zgodnie z zapisami każdy odbiorca w gospodarstwie domowym zapłaci 500 zł za MWh, co realnie może oznacza wzrost rachunków za prąd o 27,50 zł miesięcznie – informuje Urząd Regulacji Energetyki.

Zapytaliśmy mieszkańców, czy już odczuwają podwyżki cen.

Wniosek o przyznanie bonu energetycznego należy złożyć w terminie od 1 sierpnia do 30 września br. Na jego rozpatrzenie będzie 60 dni od daty prawidłowego złożenia. – Przyznanie bonu będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie, a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Andrzej Mańkowski.

Środki na wypłatę bonów energetycznych będą pochodzić z budżetu państwa.

Do otrzymania bonu energetycznego kwalifikują się gospodarstwa spełniające określone kryteria dochodowe. tj. 2500 zł na osobę w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 zł na osobę w większych gospodarstwach. Podstawą wyliczenia będą dochody z 2023 roku. Dodatkowo ustawa przewiduje, że każda złotówka przekroczenia limitu dochodu będzie skutkowała pomniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.

Jakie jest kryterium dochodowe?

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 300 zł, dwu- i trzyosobowe gospodarstwo domowe 400 zł, cztero- i pięcioosobowe gospodarstwo domowe 500 zł, sześcioosobowe i większe 600 zł.

Spodziewamy się około 15 000 wniosków w bardzo krótkim terminie. Wnioski złożone po 30 września nie będą rozpatrywane. Co ważne, przyznanie bonu nie wymaga wydania decyzji, jednak odmowa przyznania już tak – dodaje dyrektor wrocławskiego MOPS.

Ekologiczne ogrzewanie

Jak informuje Urząd Miejski Wrocławia, dla użytkowników elektrycznego ogrzewania domowego wysokość bonu będzie podwyższona o 100 procent (np. pompy ciepła, piece akumulacyjne). Czyli analogicznie będą to kwoty od 600 do nawet 1200 zł.

Bon energetyczny to nie wszystko. Wrocławianie, którzy wymienili kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie, korzystając z miejskiego programu KAWKA plus mogą korzystać z dopłat do rachunków za energię.

Gdzie we Wrocławiu można złożyć wniosek?

Realizacją bonu energetycznego będzie zajmować się Dział Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W celu usprawnienia obsługi wnioski będą przyjmowane w kilku lokalizacjach MOPS. Szczegóły na plakacie.

Źródło: mat. pras. / RR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content