Bon energetyczny. Od 1 sierpnia rusza nabór wniosków

Mat. Pras.

Od 1 sierpnia wrocławianie mogą składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. Świadczenie ma zapewnić wsparcie finansowe tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, czyli osobom i rodzinom
o niższych dochodach.

Bon jest odpowiedzią na rosnące ceny energii. 1 lipca przestaje obowiązywać tarcza antyinflacyjna, w związku z czym rachunki za energie elektryczną poszybują w górę. Zgodnie z zapisami każdy odbiorca
w gospodarstwie domowym zapłaci 500 zł za MWh, co realnie może oznacza wzrost rachunków za prąd o 27,50 zł miesięcznie – zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki.

Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba złożyć w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 września tego roku . Na jego rozpatrzenie mamy 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie,
a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym
– mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Mańkowski.

Jakie jest kryterium dochodowe?

Do otrzymania bonu energetycznego kwalifikują się gospodarstwa spełniające określone kryteria dochodowe. tj. 2500 zł na osobę – w przypadku gospodarstw jednoosobowych, oraz 1700 zł na osobę w większych gospodarstwach. Podstawą wyliczenia będą dochody z 2023 roku. Dodatkowo ustawa przewiduje, że każda złotówka przekroczenia limitu dochodu będzie skutkowała pomniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.

Wysokość bonu zależy od wielkości gospodarstwa domowego, i tak:

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 300 zł,

Dwu- i trzyosobowe gospodarstwo domowe: 400 zł,

Cztero- i pięcioosobowe gospodarstwo domowe: 500 zł,

Sześcioosobowe i większe: 600 zł.

Spodziewamy się około 15 000 wniosków w bardzo krótkim terminie. Wnioski złożone po 30 września nie będą rozpatrywane. Co ważne, przyznanie bonu nie wymaga wydania decyzji, jednak odmowa przyznania już tak – dodaje Mańkowski.

Dla użytkowników elektrycznego ogrzewania domowego wysokość bonu będzie podwyższona o 100 procent (np. pompy ciepła, piece akumulacyjne). Czyli analogicznie będą to kwoty od 600 do nawet 1200 zł.

Środki na wypłatę bonów energetycznych będą pochodzić z budżetu państwa.

Gdzie we Wrocławiu można złożyć wniosek?

Realizacją bonu energetycznego będzie zajmować się Dział Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W celu usprawnienia obsługi wnioski będą przyjmowane w kilku lokalizacjach MOPS:

  • w Biurze Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32
  • w Biurze Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Namysłowskiej 8
  • w siedzibie  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6
  • w siedzibie Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3
  • w siedzibach Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej:

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1, ul. Braniborska 6-8

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, ul. Średzka 42

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3,ul. Nowowiejska 102

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4, ul. Oficerska 9A

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5, ul. Kniaziewicza 29

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6, ul. Kamieńskiego 190

Bon energetyczny to nie wszystko. Wrocławianie, którzy wymienili kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie, korzystając z miejskiego programu KAWKA plus mogą korzystać z dopłat do rachunków za energię.

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Wrocław wydłużył programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunlanych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów, którzy wymienili piec  po 1 stycznia 2018 roku.  W tym przypadku warunkiem ponownie są kryteria dochodowe i wynoszą mniej niż 3 000 zł netto na osobę w rodzinie (4 268 zł netto jeżeli mieszkasz sam).

Warto pamiętać, że dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. Sama wysokość dopłat jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Dopłata jest wypłacana bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu).

Jeszcze nie zmieniłeś pieca? Zrób to teraz!

1 lipca 2024 r. wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej, uchwalonej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. To oznacza zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Wrocławski magistrat przypomina, że każdy, kto jeszcze nie wymienił pieca może to zrobić korzystając z miejskiego dofinansowania i rządowych dotacji.

KAWKA Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Osoba, która wymieni piec nie spełniający norm ekologicznych, może dostać do 8 tys. zł, jako zwrot kosztów montażu nowego źródła ciepła.

Dotacje z programu KAWKA Plus można łaczyć – w przypadku domów jednorodzinnych –z rządowym programem „Czyste powietrze” – wtedy kwota dotacji to nawet  78 tys. W przypadku  budynków  wielorodzinnych miejski program dotacyjny wspiera rządowe „Ciepłe mieszkanie” – tutaj dopłata może wynieść nawet do 45 tys.

Co więcej, mieszkańcy, którzy wymienili piec mogą starać się o dopłatę na wzmocnienie termoizolacji, czyli wymianę starej stolarki okiennej. W tym przypadku kwota wsparcia to nawet 5 tysięcy złotych.

O szczegółach można przeczytać na stronie zmienpiec.pl.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content