Wakacje, czas remontów we wrocławskich placówkach oświatowych i żłobkach

Foto: Mat. Pras.

W tym roku, w ponad stu wrocławskich placówkach oświatowych oraz we wszystkich żłobkach prowadzone będą wakacyjne remonty. W części z nich prace zakończą się jeszcze przed wrześniem, w części potrwają dłużej. Miasto na ten cel przeznaczy ponad 50 mln zł.
To, że rozpoczęły się wakacje nie oznacza, że w placówkach oświatowych nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. W ponad 100 szkołach i przedszkolach oraz we wszystkich żłobkach ruszają bądź kontynuowane będą prace remontowe (więcej niż w roku ubiegłym). Ich zakres w każdej z placówek będzie inny.

Największe remonty realizować będzie Zarząd Inwestycji Miejskich. Obejmą one m.in. przebudowy bloków żywieniowych, klatek schodowych, toalet, boisk i bloków sportowych, placów zabaw czy instalacji grzewczych. W placówkach będą również remontowane schody, dachy i ogrodzenia oraz prace związane z termomodernizacją obiektów. Nie zabraknie też prac związanych z przebudową pomieszczeń szkolnych oraz dostosowaniem placówek do wymogów przepisów przeciwpożarowych.Łącznie inwestycje te kosztować będą ok. 40 mln zł (dwa razy więcej niż w ubiegłym roku).

– Nasze prace nie tylko odpowiadają na bieżące potrzeby remontowe wrocławskich szkół i przedszkoli, ale też przy okazji tych prac, staramy się poprawiać efektywność energetyczną tych obiektów, dzięki czemu możemy realnie obniżyć koszty zużycia energii, szczególnie w sezonie zimowym. Tylko w tym roku zmodernizowaliśmy instalację centralnego ogrzewania poprzez wymianę zaworów już w kilkunastu wrocławskich szkołach. Wartość tych prac to ponad 800 tys. złotych. Dodatkowo, tam gdzie to możliwe docieplamy dachy, elewacje budynków, budujemy instalacje fotowoltaiczne na dachach – zaznacza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

 Dodatkowo ponad 10 mln zł przeznaczonych zostanie na remonty, które przeprowadzają same placówki (ponad 2 razy więcej niż w roku ubiegłym). Większość z nich zrealizowana zostanie w trakcie letniej przerwy wakacyjnej.
Zakres prac:
·        malowanie i odświeżanie sal,
·        remont kuchni,
·        wymiana oświetlenia,
·    rozbudowa i montaż monitoringu,
·    modernizacja systemu alarmowego,
·        wymiana okien, drzwi i podłóg,
·        remont toalet i kotłowni,
·        wymiana oświetlenia na LED,
·        naprawa urządzeń zabawowych na placach zabaw,
·    wymiana ogrodzenia.

– Jak co roku wykorzystujemy wakacje, by zrealizować m.in. te najbardziej uciążliwe prace budowlane, które wiążą się z hałasem oraz całkowitym wyłączeniem z użytkowania danej przestrzeni. Przy czym, w tym roku, tego typu remonty przeprowadzimy w większej liczbie placówek, a co za tym idzie przeznaczymy na nie więcej pieniędzy. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać ten letni czas na poprawę komfortu, bezpieczeństwa oraz warunków nauki i pracy w naszych szkołach i przedszkolach – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

W trakcie wakacji kontynuowane będą m.in. prace w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Zaporoskiej. Obejmują one m.in. remont bloku sportowego, w którym znajdują się dwie sale gimnastyczne i zaplecze sanitarno-szatniowe. Wyremontowane zostaną także łącznik, gabinet pielęgniarki oraz pomieszczenia magazynowe. Wdrożone zostaną też rozwiązania proekologiczne.


– Prace remontowe obejmą także remont dachu, termomodernizację budynku, jak i budowę ogrodu deszczowego oraz położenie instalacji fotowoltaicznej – wymienia Beata Misiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Zaporoskiej. – Cieszymy się, że jest u nas realizowany tak szeroki zakres prac. To z pewnością wpłynie na poprawę warunków w naszej placówce. Tym bardziej, że ta uciążliwa część remontów będzie realizowana w trakcie wakacji – dodaje.


Prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 30 zakończą się jeszcze w tym roku.
Z kolei w trakcie wakacji rozpocznie się i zakończy remont w Przedszkolu Integracyjnym nr 89 przy ul. Oporowskiej.
– Podczas sierpniowej przerwy wakacyjnej w łazienkach wymienione zostaną płytki podłogowe, a strefa wejścia i przedsionek przedszkolny zyskają zupełnie nowy wygląd. Wszystkie prace mają poprawić komfort naszych dzieci i sprawić, by było ładniej i przytulniej – podkreśla Magdalena Kubala, dyrektorka Przedszkola nr 89 przy ul. Oporowskiej.  – To będą kolejne prace remontowe w naszym przedszkolu – dodaje.


Remonty także w żłobkach
W okresie wakacyjnym również we wszystkich miejskich żłobkach prowadzone będą prace remontowe. Na łączną kwotę blisko 1 mln złotych.
– W naszych placówkach będą m.in. remontowane sale i schody, odnawiane podłogi, malowane pomieszczenia, wymieniane oświetlenie oraz drzwi i okna. Prane będą także wszystkie dywany oraz tapicerowane meble. Wszystko po to, by poprawić estetykę, a także zwiększyć bezpieczeństwo i utrzymać higienę w żłobkach – mówi Iwona Bugajska, dyrektorka Wrocławskiego Zespołu Żłobków. – Niektóre prace, niemające wpływu na bezpieczeństwo dzieci, będą kontynuowane także po zakończeniu wakacji – dodaje.
Budowa miejskich placówek (poza remontami)
Dodatkowo, kończy się obecnie budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 26 przy ul. Cynamonowej dla 1200 uczniów i przedszkolaków (otwarcie we wrześniu). Trwają też już prace przy budowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej (otwarcie placówki dla 1200 dzieci we wrześniu 2026 r.).

Roboty budowlane z terminem zakończenia do września 2024 r. realizowane przez ZIM
·        CKZ ul. Strzegomska: przebudowa i remont na potrzeby Branżowego Centrum Umiejętności
·        LO-I ul. Poniatowskiego: naprawa więźby dachowej,
·        Przedszkole nr 34 ul. Gdańska: naprawa ogrodzenia oraz drogi z kostki granitowej,
·        Przedszkole nr 36 ul. Witelona: wymiana dźwigu towarowego, wymiana zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Przedszkole nr 52 ul. Łączności: naprawa ogrodzenia od strony ul. Jantarowej,
·        Przedszkole nr 80 ul. Zielińskiego: wymiana zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Przedszkole nr 91 ul. Zaporoska: wymiana zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach oraz grzejników,
·        Przedszkole nr-93 ul. Grochowa: wymiana zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Przedszkole nr 95 ul. Lwowska: remont schodów zewnętrznych i podjazdu,
·        Przedszkole nr 99 ul. Inowrocławska: przebudowa i remont bloku żywienia,
·        Przedszkole 104 ul. Niedźwiedzia – przebudowa pomieszczeń po mieszkaniu na gabinet integracji sensorycznej,
·        Przedszkole 106 ul. Sycowska – zagospodarowanie terenu wraz z przebudową placu zabaw i wymianą ogrodzenia,
·        Przedszkole 122 ul. Kłodnicka – montaż zaworu antyskażeniowego,
·        Przedszkole 124 ul. Kopańskiego – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Przedszkole 125 ul. Ścinawska – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach i zaworów odpowietrzających,
·        Przedszkole 140 ul. Nadbrzeżna – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Przedszkole 150 ul. Ignuta – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Szkoła Podstawowa nr 3 ul. Bobrza – modernizacja centrali wentylacyjnej uwzględniającej wymianę automatyki, wentylatorów oraz modernizacji instalacji technologicznej w zakresie instalacji, terowania ogrzewaniem wody basenowej i sterowania wydajnością pomp stacji filtrów,
·        Szkoła Podstawowa 8 ul. Kowalska – remont podjazdu dla osób z niepełnosprawnością,
·        Szkoła Podstawowa 9 ul. Nyska – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Szkoła Podstawowa 46 ul. Ścinawska – zagospodarowanie terenów sportowych,
·        Szkoła Podstawowa 72 ul. Trwała – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach, zaworów odpowietrzających i wymianą grzejników,
·        Szkoła Podstawowa 73 ul. Gliniana – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach i wymianą grzejników,
·        Szkoła Podstawowa 74 ul. Kleczkowska – wykonanie remontu fragmentu pasa podrynnowego i rynny na dachu,
·        Szkoła Podstawowa 76 ul. Wandy – remont posadzki w sanitariacie na I piętrze oraz klatki schodowej zachodniej, wymiana zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania,
·        Szkoła Podstawowa 83 ul. Przybyszewskiego – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach,
·        Szkoła Podstawowa 98 ul. Sycowska – dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z dostosowaniem do wymogów bezpieczeństwa pożarowego,
·        ZSB ul. Grabiszyńska – wykonanie wymiany niesprawnych zaworów grzejnikowych na instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem zaworów powrotnych przy grzejnikach oraz wymianą zaworów odpowietrzających,
·        ZSP-12 ul. Lubelska – utwardzenie dojścia na terenie zespołu szkolno-przedszkolnego do ul. Białostockiej wraz z uporządkowaniem terenu,
·        ZSP-14 ul. Częstochowa – przebudowa pomieszczeń na potrzeby gabinetu stomatologicznego oraz zaplecza socjalno-szatniowego,
·        ZSP-22 ul. Dembowskiego – przebudowa, remont i budowa schodów zewnętrznych oraz wykonanie izolacji fundamentów budynków.

II.                roboty budowlane z terminem zakończenia po 01.09.2024 r. realizowane przez ZIM
·        LO-VII ul. Krucza – dostosowanie budynku do wymogów bezpieczeństwa pożarowego wraz z budową windy i remontem więźby dachowej,
·        Przedszkole 3 ul. Nowowiejska – zmiana źródła ogrzewania,
·        Przedszkole 3 ul. Dźwirzyńska – przebudowa i remont bloku żywienia,
·        Przedszkole 3 ul. Nowowiejska – zamiana źródła ogrzewania i dostosowanie budynku do wymogów bezpieczeństwa pożarowego,
·        Przedszkole 3 ul. Komuny Paryskiej – dostosowanie obiektu do wymogów bezpieczeństwa pożarowego,
·        Przedszkole 30 ul. Zaporoska – przebudowa i remont bloku sportowego wraz z termoizolacją i remontem elewacji budynku głównego,
·        Szkoła Podstawowa 37 ul. Sarbinowska – dokończenie remontu toalet w segmencie C,
·        Technikum 18 ul. Ślężna – przebudowa i remont budynku w zakresie dostosowania do wymogów bezpieczeństwa pożarowego, remontu dachów i wymianą wentylatorów na bloku sportowym,
·        ZSEO ul. Drukarska – przebudowa i remont sanitariatów.
Remonty realizowane przez same placówki, m.in.:
·        Przedszkole Integracyjne nr 66, ul. Łączna: modernizacja pomieszczenia przeznaczonego na gabinet integracji sensorycznej.
·        Przedszkole nr 89, ul. Oporowska: remont przedsionka i strefy wejściowej do przedszkola, wymiana płytek podłogowych w 4 sanitariatach.        
·        Przedszkole nr 121, ul. Tramwajowa: remont i montaż klimatyzacji w sali sześciolatków, montaż szklanej ściany.
·        Przedszkole nr 122, ul. Kłodnicka: wymiana ogrodzenia, modernizacja placu zabaw.
·        Szkoła Podstawowa nr 44, ul. Wilanowska: remont podłogi w dwóch salach lekcyjnych, remont gabinetu pedagoga.        
·        Szkoła Podstawowa nr 98, ul. Sycowska: remont sanitariatów dla chłopców, wymiana uszkodzonych elementów na placu zabaw.
·        Liceum Ogólnokształcące nr XV, ul. Wojrowicka: remont i przebudowa bloku sanitarnego przy hali sportowej.
·        Elektroniczne Zakłady Naukowe, ul. Braniborska: remont i przebudowa części przyziemia dla potrzeb zwiększenia bloku sportowego.
·        Lotnicze Zakłady Naukowe, ul. Kiełczowska: przebudowa i remont budynku – kontynuacja prac w budynku świetlicy.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content