Rozpoczął się remont organów w Katedrze Wrocławskiej

fot. Radio Rodzina

Zabytkowy instrument liczący ponad 13 tysięcy piszczałek, wykonany przez niemiecką firmę Sauer w latach 1911-1913 w Hali Stulecia, zainstalowany po wojnie w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Największe organy kościelne w Polsce idą do remontu. W świątyni trwa właśnie ich demontaż.

O potrzebie remontu mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz Katedry Wrocławskiej.

To ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Wszystkie elementy organów muszą zostać starannie zdemontowane, skatalogowane, zabezpieczone przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Wyjaśnia organmistrz Piotr Zych z firmy Zych Zakłady Organowe.

Na parterze katedry wydzielono przestrzeń dla dźwiga oraz pracowników. Ks. Cembrowicz wyjaśnia jednak, że sakramenty oraz liturgie odbywają się w świątyni bez zmian.

Demontaż instrumentu potrwa do końca czerwca. Zapakowane elementy zostaną przewiezione do pracowni w Wołominie. Remont organów potrwa cztery lata. Koszt prac szacuje się na 20 mln złotych. Z okazji remontu została uruchomiona specjalna zbiórka. Każdy z wiernych może dołożyć cegiełkę do tego dzieła.

POSŁUCHAJ:

Ks. Cembrowicz

Piotr Zych

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content