Jak sobie radzić z wysypką u dziecka?

Foto: Mat. Pras.

Zdrowie maluszka to najważniejsza kwestia dla wszystkich rodziców. Nie dziwi więc fakt, że mogą się oni czuć zaniepokojeni, kiedy na skórze dziecka pojawią się zmiany w postaci krostek czy bąbli. Szczególny powód do zmartwień pojawia się wtedy, kiedy nie są znane przyczyny takiego zjawiska, a do tego dziecko cierpi z powodu świądu. Z tego powodu po pierwsze warto poznać przyczyny wysypki u dziecka, a po drugie wiedzieć, jak sobie z nią radzić.

Dlaczego u dzieci pojawiają się wysypki?

Choć wysypka może pojawić się na skórze człowieka w każdym wieku, najczęściej występuje ona u dzieci i niemowląt. Wynika to z faktu, że ich skóra jest bardzo cienka i delikatna i nie posiada jeszcze dobrze rozwiniętej bariery hydrolipidowej. Z tego powodu nie jest ona w pełni zdolna do ochrony przed przedostającymi się do jej wnętrza drobnoustrojami, które mogą wywołać niepokojące objawy w postaci bąbli, krostek, a nawet pęcherzy. Wysypka u dziecka jest dosyć powszechnym problemem, z którym można sobie jednak poradzić.

Przyczyn wysypki u dzieci i niemowląt może być kilka – od choroby wirusowej wywołującej choroby zakaźne, poprzez alergie, aż po przegrzanie związane z niewłaściwym ubiorem. Niezależnie od rodzaju zmian i miejsca wystąpienia, powinny one zwrócić uwagę rodziców. I choć najczęściej nie są one groźne, niekiedy może okazać się, że konieczna będzie wizyta u lekarza, szczególnie w przypadku, kiedy wysypka szybko się rozprzestrzenia lub towarzyszą jej gorączka, dreszcze czy świąd.

Jak pielęgnować skórę dziecka skłonną do wysypek?

Bardzo ważną kwestią w przypadku maluchów skłonnych do wysypek jest właściwa pielęgnacja. Należy wybierać kosmetyki przeznaczone dla dzieci i niemowląt, które są dobrze dostosowane do potrzeb skóry. Najlepiej, aby było one bezzapachowe i nie zawierały jedynie takie substancje konserwujące, które wykazują się niskim potencjałem drażniącym i alergizującym.

Doskonałym przykładem kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i niemowląt, które ukoją suchą, podrażnioną czy swędzącą skórę są kremy i balsamy marki La Roche-Posay, do których należą:

  • Lipikar Baume AP+M przeznaczony do skóry suchej z tendencją do atopii. Może być on stosowany u dzieci już od pierwszego dnia życia. Zapewnia ukojenie i łagodzi świąd,
  • Cicaplast Baume B5 czyli kojący balsam regenerujący dla dzieci od trzeciego miesiąca życia, który zmniejsza zaczerwienienia, odżywia i chroni skórę,
  • Toleraine Sensitive Krem, który nawilża, koi oraz łagodzi pieczenie i ściągnięcie. Przeznaczony jest do stosowania u niemowląt od trzeciego miesiąca życia.

Podsumowując, wysypka u dzieci to problem, który może wywołać duży niepokój rodziców. W większości przypadków nie jest ona jednak groźna, a kluczem do sukcesu w pielęgnacji i zapobieganiu jej nawrotom jest dobór odpowiednich kosmetyków dla dzieci i niemowląt o wrażliwej skórze. Decydując się na dedykowane preparaty La Roche-Posay można właściwie zadbać o skórę dziecka, przynosząc jej ulgę i ukojenie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content