Wrocławskie Święto Rowerzysty już w najbliższą niedzielę!

fot. Radio Rodzina

Jak co roku od kilkunastu już lat, na początku czerwca w najbliższy weekend w niedzielę 9 czerwca ulicami Wrocławia przejedzie wielki barwny peleton rowerowy. Tegoroczne Wrocławskie Święto Rowerzysty będzie jednak pod wieloma względami świętem wyjątkowym.

Rowerzyści, co prawda jak zwykle wyruszą w samo południe o 12:00, jednak inaczej niż zwykle miejscem startu nie będzie tym razem Plac Nowy Targ, ale Plac Wolności. Po wyjechaniu spod Narodowego Forum Muzyki peleton ruszy głównymi ulicami najpierw na zachód miasta, następnie zawróci na wschód w kierunku Ronda Reagana, gdzie zawróci ponownie w kierunku centrum, żeby po przejechaniu obok Urzędu Wojewódzkiego skierować się na północ i zakończyć przejazd około 13:45 w Parku Stanisława Tołpy. Tam chętni będą mogli, pierwszy raz od czasów pandemii COVID-19 wziąć udział w Pikniku Rowerowym, z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Piknik odbędzie się między innym dzięki ponownemu zaangażowaniu się w imprezę Gminy Wrocław oraz wsparciu sponsorów prywatnych.

Impreza będzie jak w latach poprzednich nie tylko okazją do spotkania się kilku tysięcy rowerzystów, wspólnej zabawy, ale też pozytywnego zamanifestowania poparcia dla idei Rowerowego Wrocławia – czyli przekształcenia go w miasto, gdzie można bezpiecznie i wygodnie poruszać się rowerem na co dzień. Uczestnicy i organizatorzy liczą i oczekują, że w nowej kadencji władz samorządowych wdrażanie wrocławskiej polityki rowerowej ulegnie przyśpieszaniu i rozwiązane zostaną ich największe obecne problemy, takie jak brak spójności tras rowerowych w ścisłym centrum, niebezpieczna i przestarzała infrastruktura rowerowa, liczne opóźnienia związane z dyskryminującą ruch rowerowy sygnalizacją świetlna, itp.

Nowością będzie specjalny udział w imprezie uczniów wrocławskich szkół, którzy pojadą w peletonie jako goście honorowi. Podczas imprezy będzie miało miejsce uroczyste podsumowanie wielkiej akcji szkolnej promującej ruch rowerowy i aktywną mobilność Rowerowy Maj. Właśnie reprezentanci najaktywniejszych szkół akcji pojadą na czele peletonu, by później na pikniku odebrać uroczyście zasłużone wyróżnienia i nagrody. Wręczanie nagród dokonać ma osobiście Prezydent Jacek Sutryk.

Właściwy przejazd peletonu poprzedzą Zloty Gwiaździste – czyli mniejsze peletony jadące w kierunku centrum z wrocławskich osiedli – Brochowa, Krzyków, Leśnicy i Psiego Pola. Są one prowadzone na zasadach ogólnych i poruszają się po drogach dla rowerów, więc ich przejazd nie powinien powodować dużych utrudnień.

W czasie przejazdu peletonu w godzinach 12:15-13:45 zachęcamy kierowców do omijania ścisłego centrum Wrocławia, gdyż arterie miasta należeć będą w tym czasie do rowerzystów, a napotkanie peletonu rowerowego wiązać się będzie z koniecznością poczekania 15-20 minut na jego przejazd.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content