Bolid elektryczny stworzony przez studentów!

fot. Radio Rodzina

PWR Racing Team zaprezentowało swój najnowszy projekt — RT14e. Bolid elektryczny z systemami jazdy autonomicznej wystartuje w pięciu edycjach międzynarodowych zawodów Formuły Student.

Zespół PWR Racing Team 6. czerwca zaprezentował najnowszy bolid elektryczny z systemami autonomicznymi — RT14e. Oficjalna Premiera odbyła się w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych “Czasoprzestrzeń”. W wydarzeniu uczestniczyły władze i pracownicy Politechniki Wrocławskiej, partnerzy oraz media, a także bliscy Członków Zespołu. Odsłonięcie konstrukcji oglądało około 200 osób.

RT14e to trzeci napędzany elektrycznie bolid stworzony przez PWR Racing Team. Ponad 90% elementów w pojeździe zostało zaprojektowane i wykonane przez studentów. W tym sezonie projekt został wyposażony w nowy układ napędowy, opierający się na dwóch nowych silnikach zamontowanych bezpośrednio w tylnych kołach. Zastosowano także nowy inwerter. Głównym celem przy tworzeniu najnowszej konstrukcji była redukcja masy, co spowodowało szereg nowych rozwiązań, między innymi stworzenie kompozytowej obudowy baterii, która jest o połowę lżejsza niż w zeszłym sezonie. Wykonano również nowy, bardziej efektywny pakiet aerodynamiczny.

Zbudowanie bolidu elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej to ogromne wyzwanie.
Zeszły sezon pozwolił nam nie tylko upewnić się, że obrany przez nas kierunek jest słuszny,
ale również na wyciągnięcie wielu cennych wniosków, które wykorzystaliśmy przy tworzeniu tegorocznej konstrukcji
– mówił Michał Wieczorek, Lider Techniczny PWR Racing Team.

Członkowie Zespołu samodzielnie tworzą nie tylko części mechaniczne i kompozytowe, ale
również algorytmy jazdy autonomicznej czy oprogramowanie do wielu systemów elektrycznych. W RT14e udoskonalono systemy jazdy autonomicznej w wyniku stworzenia nowego kontrolera ruchu, path plannera czy systemu SLAM odpowiadającego za mapowanie przestrzeni. Dokonano również znaczących zmian w projekcie autorskich wiązek niskiego i wysokiego napięcia.
Celem PWR Racing Team na ten sezon jest ukończenie najtrudniejszej i najbardziej wymagającej konkurencji zawodów Formuły Student — Endurance. Dodatkowo planujemy zaprezentować nasze możliwości w konkurencjach autonomicznych – poinformował Paweł Wójcik, Lider Zespołu.

Studenci z Koła Strategicznego Politechniki Wrocławskiej planują wystartować wraz z
RT14e w aż pięciu edycjach międzynarodowych zawodów Formuły Student. PWR Racing
Team będzie rywalizować m.in. na znanych z Formuły 1 torach w Holandii, Czechach,
Niemczech, Polsce oraz we Włoszech. W ubiegłym sezonie Zespół uplasował się podczas
polskiej edycji na 1. miejscu klasyfikacji generalnej z bolidem RT13e.

Mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content