18 maja – Noc Muzeów

Mat. Pras.

Pierwsza edycja Nocy Muzeów we Wrocławiu była wydarzeniem, w którym wzięło udział siedem muzeów i jedna galeria. Dzisiaj to już coś, czym żyje całe miasto. W 2024 roku zaplanowanych jest ponad 150 wydarzeń, których gospodarzami będzie blisko 100 instytucji!

To wszystko już w najbliższą sobotę 18 maja. Oczywiście, noc przygotowują przede wszystkim muzea, ale nie tylko. Na liście współorganizatorów figurują również archiwa, galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę i prezentujące historię Wrocławia.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów weźmie udział Muzeum Śląska Wrocław i Archiwum Budowalne Wrocławia (oddział Muzeum Architektury), dysponujące bogatymi zbiorami projektów tego, co we Wrocławiu zbudowano w minionych latach. W tegorocznej edycji  będzie można zobaczyć również relikty zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim udostępnione dla zwiedzających w Domu Sióstr Zakonnych de Notre Dame. To ciekawy i nieznany nawet wrocławianom obiekt, mający za sobą wspaniałą przeszłość – to tutaj rezydowali książęta, którym zawdzięczamy znakomity rozwój miasta i regionu w średniowieczu (do zobaczenia nie tylko mury, także pokazy średniowiecznego fechtunku i inne atrakcje). Wyjątkowe wydarzenie czeka na uczestników w artystycznym podwórku przy ul. Ruskiej 46 – tej nocy działający w tej przestrzeni artyści i artystki zaproszą do swoich galerii i pracowni, opowiadając o twórczych praktykach.

To wszystko za darmo!

Tradycyjnie wstęp do wszystkich placówek biorących udział wimpreziejest bezpłatny.Niektóre wydarzenia startują już o godz. 12, ale większość miejsc będzie czynna do późnych godzinnych wieczornych (godz. 23, nawet 24).

Wiele wydarzeń podczas Nocy Muzeów jest adresowanych do dzieci. Niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczynają się już w południe. Specjalny program dla najmłodszych przygotowało 39 instytucji, wśród nich m.in. Muzeum Geologiczne, Centrum Kultury Agora, Liceum Sztuk Plastycznych, Młodzieżowe Domy Kultury, Muzeum Architektury, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Hala Stulecia, NFM, Stary Ratusz, czy Arsenał. 

Sprawdź program online

Warto pamiętać, że udział w niektórych wydarzeniach wymagał wcześniejszej rezerwacji, ponieważ liczba  odwiedzających jest dla danej lokalizacji ograniczona. Zapisy trwały od 6 maja. Takie miejsca są w dużej mniejszości, ale zachęcamy do weryfikacji pełnej listy placówek na oficjalnej stronie miasta  www.wroclaw.pl/noc-muzeow    

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Starego Kontynentu. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika.

Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza ze znakomitą frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół i bogaty program wydarzeń specjalnych.

Klimatycznie, bo zabytkowym pojazdem

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zaplanowano dwie linie tramwajowe (M1, M2) i cztery linie autobusowe (M10, M11, M12, M13). Pojazdy specjalne będą kursować od ok. godziny 16 do północy. Centrum przesiadkowym będzie pl. Teatralny (Opera), gdzie wszystkie linie będą się zbiegać. Schematy linii i trasy przejazdów można znaleźć między innymi na stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego www.kstm.pl

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział biorą obecnie udział setki miast Starego Kontynentu. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów.  

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content