9. Wrocławski Maraton Czytelniczy

fot. pixabay.com

20 kwietnia odbędzie się kolejny, 9 już Wrocławski Maraton Czytelniczy. 125 osób, przedstawicieli świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych, wspólnie przeczyta najnowszą książkę znanej wrocławskiej dziennikarki i dokumentalistki Joanny Kuciel-Frydryszak pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa.

Jarek Perduta

O wydarzeniu mówi Jarosław Perduta – Organizator Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego.

– Idea wrocławskich maratonów czytelniczych jest prosta. Publicznie czytamy wybraną książkę w całości, bez skrótów i zmian. Każdorazowo w czytaniu bierze udział od stu do stu kilkudziesięciu osób, a wydarzenie trwa z reguły kilkanaście godzin. W poprzednich edycjach uczestnicy akcji czytali książki takich autorów jak: Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Olga Tokarczuk, Eliza Orzeszkowa, Michaił Bułhakow, Serghij Żadan, Marek Krajewski i Filip Zawada – mówi Jarosław Perduta, inicjator i organizator maratonów czytelniczych – wydarzenie organizujemy od kilku lat, biorą w nim udział przede wszystkim aktorzy, wokaliści, dziennikarze i aktywiści społeczni, ale zapraszamy też po prostu wrocławian. Głównym celem jest oczywiście promocja kultury czytania książek, cieszymy się, jeśli przy tej okazji możemy zaprezentować twórczość wrocławskich autorów. I tak jest właśnie w tym przypadku – dodaje Perduta.

Lekturą zaplanowaną do czytania w najbliższą sobotę jest książka pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Autorka porusza w niej bolesny temat życia wiejskich kobiet w przeszłości, pisze o dramatycznych warunkach życia, upokorzeniach, biedzie, braku perspektyw, ale też ogromnej sile i heroicznych postawach naszych babć i prababć.

Akcję wspiera Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Jarosław Fret, dyrektor instytutu podkreśla, że Wrocławskie Maratony Czytelnicze to nie tylko spotkania z książką, ale też doskonała okazja do integracji różnych środowisk i wzajemnego poznawania się – Te wspólnie przebyte kilometry słów układają się w pejzaż, kim naprawdę dla siebie i wobec siebie jesteśmy. Książki to „tylko” kamienie milowe na tej drodze, bo przecież to Słowa są wybitnymi długodystansowcami, są z nami od tysięcy lat – uzupełnia.

9. Wrocławski Maraton Czytelniczy odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 kwietnia w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (Czytelnia im. Ludwika Flaszena). Start o 9:00, zakończenie tuż przed 22, z krótką przerwą techniczną ok. godz. 15

Wśród czytających będą m.in. Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki), Konrad Imiela, Tomasz Lulek, Halina Rasiakówna, Agata Kucińska, Joanna Lamparska, Justyna Szafran, Emose Uhunmwangho, Tomasz Wołodźko, Kasia Pawlak, Anna Kieca, Rafał Cieluch, Maciej Kurowicki, Agnieszka Zwiefka…

Całość wydarzenia będzie transmitowana online na stronie: https://www.facebook.com/WroclawCzyta

Informacja o autorce książki: Książki autora – Joanna Kuciel-Frydryszak | Wydawnictwo Marginesy

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content