Filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu już niebawem w nowej siedzibie

Mat. Pras.

Nowa lokalizacja wałbrzyskiej filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu coraz bliżej. Będą się tu kształcić studenci kierunku lekarskiego UMW. O finale procedury przejęcia budynku przy al. Wyzwolenia 36/38 w Wałbrzychu poinformowali w środę, 27 marca, prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– To kontynuacja projektu, który rozpoczął się zaledwie rok temu. To wtedy z prof. Agnieszką Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki i Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha, zdecydowaliśmy o utworzeniu tu filii UMW. Teraz to kolejna i nie ostatnia decyzja o budowaniu Uniwersyteckiego Wałbrzycha – mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

– Dla nas, dla miasta i regionu, to od lat najważniejsza decyzja. To inicjatywa, o którą od dawna zabiegali samorządowcy od Kamiennej Góry po Kłodzko. Ma to dla nas znaczenie cywilizacyjne – zarówno dla pacjentów, jak i dla całego sektora uzdrowiskowego – mówił podczas spotkania dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Kamienica przy al. Wyzwolenia 36/38 w Wałbrzychu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Już wcześniej wykorzystywano ją na cele oświatowe, ponieważ przez kilka lat działało tam przedszkole. Obiekt ten to w sumie ponad 1800 m. kw. powierzchni użytkowej.

Według planu powstanie tu nowoczesne centrum symulacji dla kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego, pracownie: biochemiczne, biofizyczne, mikrobiologii, mikroskopowe, komputerowe, do nauki anatomii i do diagnostyki laboratoryjnej. W budynku będą też sale seminaryjne, część administracyjna i część wypoczynkowa dla studentów. Zanim się to jednak stanie wymaga on gruntownego i kosztownego remontu.

Planowo remont powinien zakończyć się w styczniu 2026 r., a do końca czerwca tego samego roku kierunek lekarski filii UMW w Wałbrzychu powinien zostać przeniesiony do nowej siedziby. Nowe miejsce pozwoli na zwiększenie liczby studentów.

– Przekazanie budynku dla filii UMW jest potwierdzeniem deklaracji prof. Piotra Ponikowskiego, że liczba kształcących się u nas lekarzy będzie rosnąć – dodaje prezydent Wałbrzycha.

– Jest to możliwe dzięki dobrej współpracy z władzami lokalnymi. Tempo jest szalone, a efekt spektakularny – mamy filię UMW i wypełniamy misję uczelni – kształcimy kadrę medyczną dla miasta i regionu. Z roku na rok będzie więcej studentów uczących się w filii UMW, która posiada pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki.

Filia UMW w Wałbrzychu już kształci przyszłych medyków

Od października 2023 roku wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu korzysta z bazy dydaktycznej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Na kierunku lekarskim kształci się obecnie 45 studentów. Zainteresowanie studiami w filii UMW było ogromne, ponieważ o jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów. Proces kształcenia przyszłych lekarzy w wałbrzyskiej filii jest identyczny, jak ten realizowany na UMW we Wrocławiu. Wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, małe grupy studentów i nowoczesne prosektorium w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego
w Wałbrzychu. I najważniejsze – filia ma pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce uzyskał zgodę Ministerstwa Edukacji
i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie kierunku lekarskiego poza swoją siedzibą.

– Filia UMW i teraz nowy budynek – to jeszcze silniej wiąże naszą uczelnię z Wałbrzychem. To kolejny krok do budowania silnej, nowoczesnej filii UMW. Potencjał Wałbrzycha dla kształcenia przyszłych lekarzy jest fantastyczny. To przykład dla Polski – dobra współpraca z władzami lokalnymi i wsparcie procentuje. Mamy filię i prężnie się rozwijamy – dodaje prof. Piotr Ponikowski.

W kwietniu Dzień Otwarty filii UMW

Ciekawe wykłady, prezentacje, spotkania z władzami, wykładowcami oraz studentami uczelni to
i jeszcze więcej zaplanowano w ramach Dnia Otwartego filii UMW w Wałbrzychu. Wydarzenie adresowane jest do licealistów nie tylko z subregionu wałbrzyskiego i nie tylko z klas maturalnych. Zaplanowano je na 18 kwietnia od godziny 10:00. Pełna agenda dostępna będzie już wkrótce.

Więcej informacji o UMW w Wałbrzychu tutaj.

Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content