„Dynamiczny region, nowoczesny samorząd”. Za nami X edycja Kongresu Samorządowego

fot. Radio Rodzina

Dolnośląski Kongres Samorządowy odbył się w tym roku pod hasłem „Dynamiczny region – nowoczesny samorząd”. W trakcie wydarzenia omówiono kwestie ewolucji i rewolucji w samorządności oraz wykorzystania funduszy europejskich.

– Kongres wskazuje na dynamikę rozwoju Dolnego Śląska i nowoczesności – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Decyzje dotyczące regionu i małych Ojczyzn nie mogą płynąć z góry – dodaje Cezary Przybylski.

W panelu „Z Dolnego Śląska nad morze – renesans kolei w regionie” brał udział Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który wyjaśnia, co kryje się pod hasłem tegorocznej edycji kongresu „Dynamiczny region-nowoczesny samorząd”, a także mówi, co chciał przekazać debatującym.

– Rozpoczęliśmy w ministerstwie pracę nad specjalnym dokumentem określającym techniczne zagadnienia związane ze skrzyżowaniem linii kolejowych z linią tramwajową – tłumaczy Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Głównym warunkiem jest, aby nie było krzyżowania się trakcji tramwajowej z trakcją kolejową – dodaje Piotr Malepszak.

Paweł Gancarz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreśli, że Dolny Śląsk w kwestiach kolejowych jest prymusem w całej Polsce.

Jak mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, takie wydarzenie pozwala na spotkanie samorządowców i polityków, by rzetelnie porozmawiać.

– Pojawiło się okno na świat dzięki zaangażowaniu zarządu i marszałka – podkreśla Daniel Koko, Starosta Lwówecki.

W panelu „Zmiany w samorządzie – ewolucja czy rewolucja?” brała udział m.in. Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, która opowiedziała o wyzwaniach stojących przed samorządem.

-Jubileuszowa edycja kongresu jest szczególnym wydarzeniem. To wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, a także poszukiwanie nowych rozwiązań – mówi Marek Obrębalski – Wiceprzewodniczący Sejmiku, który był jednym z uczestników panelu „Fundusze Europejskie impulsem rozwoju samorządów”.

Udało nam się porozmawiać z poseł na Sejm Mirosławą Stachowiak-Różecką, która podzieliła się z nami wrażeniami z kongresu, a także powiedziała o sygnałach, jakie płynęły po panelu, w którym uczestniczyła dot. kolei. – To wydarzenie to dobra puenta na koniec koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców – zaznaczyła.

Damian Stawikowski – prezes Kolei Dolnośląskich podsumował w rozmowie dla nas rekordy samorządowego przewoźnika, powiedział o nowym połączeniu do Karpacza, a także o decyzji spółki ws. przejazdu do Warszawy. -To było podsumowanie ostatnich 5 lat, najbardziej dynamicznie rozwijającego się regionu i przywracanie połączeń w miejscach, które były wykluczone komunikacyjnie.

Podczas kongresowych debat uczestnicy skupili się na najaktualniejszych tematach, wśród których znalazły się dyskusje o kondycji i znaczeniu samorządu w rozwoju kraju, rewolucji transportowej i funduszach europejskich. Były to:

  • „Zmiany w samorządzie – ewolucja czy rewolucja?” – z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego, Pawła Gancarza – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wicewojewody Dolnośląskiego Jacka Protasiewicza, Prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz Doroty Pawnuk – Burmistrza Strzelina.
  • „Z Dolnego Śląska nad morze – renesans kolei w regionie” – z udziałem Tymoteusza Myrdy – Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Piotra Malepszaka – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Mirosławy Stachowiak-Różeckiej – Posłanki na Sejm RP, Daniela Koko – Starosty Lwóweckiego oraz Jerzego Michalaka – Prezesa Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.
  • „Fundusze Europejskie impulsem rozwoju samorządów” – z udziałem Krzysztofa Maja – Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Marka Obrębalskiego – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Małgorzaty Matusiak – Starosty Powiatu Trzebnickiego, Marioli Szczęsnej – Burmistrza Lwówka Śląskiego oraz Michała Rado – Prezesa Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Dolnośląski Kongres Samorządowy to największa debata o przyszłości i rozwoju Dolnego Śląska. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, a tegoroczna, dziesiąta już edycja, zgromadziła liczne grono osób, dla których ważna jest silna rola samorządu we współczesnej Polsce.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content