Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach (1–3.03.2024 r.)

Mat. Pras.

Spacer tropem scen bitewnych i tematów wojennych, wykład nt. historii krajobrazu w malarstwie europejskim czy oprowadzanie po wystawie „50 na 50” przygotowanej z okazji jubileuszu 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MNWr, to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu na nadchodzący weekend.

Muzeum Etnograficznym zaplanowano oprowadzanie po wystawie „Rzeczy przysposobione” z tłumaczeniem na polski język migowy oraz warsztaty wielkanocne z wycinanek kurpiowskich.

Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu warsztatów dla Seniorów „Przystanek Pawilon”, a po wystawie kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku oprowadzą wolontariusze MNWr.

2.03, g. 13:00

„50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MN we Wrocławiu” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: dr Jakub Maciej Łubocki

Dział Sztuki Wydawniczej został utworzony 12 grudnia 1973 roku. Jego kolekcja to przede wszystkim książki, broszury i druki ulotne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych, ale także makiety wydawnicze i techniczne książek, oryginały ilustracji książkowych oraz szkice liternicze i projekty pism. Zbiór ten dopełniają prospekty wydawnicze, katalogi aukcyjne i księgarskie oraz cymelia (orientalne rękopisy, tabliczka klinowa, najmniejsza książka świata), a także realia poligraficzne oraz przykłady unikatowych obiektów przynależących do świata książki artystycznej. Wystawa 50 na 50 przekrojowo prezentuje całe to bogactwo zgromadzone na przestrzeni półwiecza istnienia działu.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

2.03, g. 15:00

Z rozmachem i wyobraźnią. Tropem scen bitewnych i tematów wojennych

Spacer tematyczny po wystawach stałych w Gmachu Głównym MN we Wrocławiu, prowadzenie: Grzegorz Wojturski. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera”.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

3.03, g. 12:00

Zarys historii krajobrazu w malarstwie europejskim – wykład dr Beaty Lejman z cyklu „Sztuka Europy z bliska”

„Sztuka Europy z bliska” to nowy cykl wykładów, które zaprezentują najciekawsze obrazy Galerii Sztuki Europejskiej XV–XX w. i barwne życiorysy ich twórców. Wybrane dzieła będą pretekstem, by pokazać tradycję malarstwa portretowego, religijnego i rodzajowego, historię pejzażu oraz wielu innych tematów i gatunków, które uczyniły nasz kontynent potęgą kulturalną na mapie świata.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Muzeum Etnograficzne

2.03, g. 15:00

Oprowadzanie po wystawie „Rzeczy przysposobione” z tłumaczeniem na PJM, prowadzenie: Marta Derejczyk, tłumaczenie: Elżbieta Resler

Jest to wystawa, która próbuje odpowiedzieć na pytania: jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Wśród eksponatów obejrzeć można m.in. młynek do orzechów należący niegdyś do przedwojennych wrocławian – dziś własność rodziny Orzechowskich, porcelanową figurkę przedstawiającą trzy świnki czy album z przedwojennymi pocztówkami i korespondencją rodziny Meinków z Breslau, które od lat inspirują ich obecną właścicielkę, do poszukiwań bohaterów listów lub ich spadkobierców.

Wstęp z biletem sepcjalnym

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

3.03, g. 12:00

Leluje – wycinanki wielkanocne. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot

Początek marca to w tym roku idealny moment na rozpoczęcie przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Zaczniemy je od wykonania tradycyjnych ozdób polskiej wsi – wycinanek. Na warsztatach obejrzymy oryginalne dzieła z kolekcji Muzeum, a także dowiemy się czym wyróżniają się tytułowe leluje.

Spotkanie w przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

29.02, g. 11.00

Przystanek: Pawilon – warsztaty dla Seniorów, prowadzenie Justyna Oleksy

Co powiedzą Państwo na czwartkowe spotkania ze sztuką współczesną? W ramach nowego cyklu dla seniorek i seniorów zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca do Pawilonu Czterech Kopuł. Raz za razem będziemy nakreślać wątki poszczególnych części wystawy i odnajdywać konteksty dzieł sztuk plastycznych w świecie literatury oraz muzyki. Zanurzymy się w te przestrzenie, które sami wybierzemy w trakcie pierwszego spotkania, gdy też poznamy pokrótce całą wystawę.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

1.03, g. 16.00

O czwartej pod Kopułami: spacer z wolontariuszami po wystawie kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku.

Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami. Tym razem o wybranych autorach i ich pracach będą opowiadali wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content