Wernisaż cyklu wystaw „Zbrodnie Rosji” w Centrum Historii Zajezdnia

Foto: Wystawa_Wielki_Glod_1_fot_Iryna_Marczenko

Zaczyna się trzeci rok dziesięcioletniej wojny Rosji z Ukrainą, która z różnym natężeniem trwa od kilka wieków. Dwa lata temu Federacja Rosyjska na pełną skalę zaatakowała swojego zachodniego sąsiada. Ale ta wojna rozpoczęła się w roku 2014 atakiem „zielonych ludzików” na Krym i Donbas. W geście solidarności z mieszkającymi we Wrocławiu obywatelami Ukrainy Centrum Historii Zajezdnia i Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu pokazują trzy wystawy przedstawiające zbrodnie Rosji na narodzie mieszkającym nad Dnieprem.

„Wielki Głód – Hołodomor”. Słowo, które wprowadzono do innych języków bez tłumaczenia. Oznacza ono wywołaną decyzjami władz na Kremlu klęskę głodu w sowieckiej Ukrainie w latach 1932–1933, by w ten sposób ukarać Ukraińców za marzenia o niepodległości. Ta absurdalna tragedia dotknęła miliony ludzi, skazanych na straszną śmierć na ziemi, której żyzny czarnoziem był i jest znany w całej Europie. Prezentowane dzieła, to powstałe w ostatnich latach obrazy, stworzone przez współczesnych artystów ukraińskich. Hołodomor dotknął rodzin większości z nich…

W wielu obrazach znajdziemy wspólny motyw: bezbronną postać matki z dzieckiem w objęciach, nękanych głodem. Ich kościste ciała oraz twarze pełne bólu i smutku pokazują desperację i cierpienie. Kolorystyka wielu obrazów jest przytłumiona, dominują odcienie brązów i szarości, co nadaje im atmosferę melancholii i żalu.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji pamiątkowo-edukacyjnej U.S.-Ukraine Business Council „Hołodomor 1932-33: oczami ukraińskich artystów”. Po raz pierwszy pokazano je w 1998 roku. Cała kolekcja składa się z około 400 dzieł sztuki – plakatów, obrazów, linorytów, sztuki ludowej, grafiki, pocztówek itp.

„Trybunał dla Rosji” towystawa złożona z 30 plakatów, która została zorganizowana we współpracy z Fundacją „Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem”. Twórcy wykorzystują aluzje do polskich antybolszewickich plakatów z lat 20. XX wieku, podkreślając niezmienność agresywnych metod ekspansyjnej polityki Kremla. Autorzy nawiązują dialog z historią, podkreślając ciągłość imperialistycznej polityki i konieczność utworzenia międzynarodowego trybunału karnego do rozpatrzenia zbrodni popełnionych przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.

„Obrazy wojny” to wystawa zdjęć znakomitego fotografa Patryka Jaracza. Na 22 planszach Jaracz pokazał potężną skalę zniszczenia i cierpienia, którą niełatwo jest nam pojąć. Za milionami cyfr i statystyk kryją się ludzie, którzy giną, mężczyźni, którzy zostawiają dochodowe kariery, aby walczyć za wolność swojego kraju. Fotografie Patryka Jaracza ukazały się m.in. w „The Times”, PAP, Sky News, TVN24, ZDF, Das Erste.

Wernisaż cyklu wystaw „Zbrodnie Rosji”

Piątek 23 lutego 2024 r., godz. 15:00, Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184. Po wernisażu zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wielki Głód”.

Foto: Wystawa_Wielki_Glod_3_fot_Iryna_Marczenko

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content