57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Fot. BP KEP

W dniach 11-17 lutego 2024 r. w Kościele w Polsce przeżywamy 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczny czas modlitwy i refleksji przebiega pod hasłem: „Trzeźwość polską racją stanu”.

O idei przedsięwzięcia mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Troska o trzeźwość leży w interesie całego narodu. Alkohol to niebezpieczny, destrukcyjny środek i niestety wciąż łatwo dostępny – wskazuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dr hab. Krzysztof Wojcieszek, specjalista w zakresie uzależnień i współautor Narodowego Programu Trzeźwości zauważa, że jedynym skutecznym społecznie sposobem na zatrzymanie fali pijaństwa jest ograniczanie dostępności alkoholu i szersza edukacja społeczna.

– Powinniśmy zrozumieć, jaką wagę ma walka z tą naszą narodową wadą. To nasze niespełnione ślubowanie – dodaje członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Przykładem walki o trzeźwość narodu był bł. kardynał Stefan Wyszyński. Pierwsze przyrzeczenie abstynenckie przyjął jako ministrant, a w dniu Pierwszej Komunii Świętej, w wieku 10 lat, złożył ślubowanie całkowitej abstynencji aż do pełnoletności. Jako kapłan zachęcał do zakładania bractw wstrzemięźliwości, ruchów abstynenckich oraz prowadzenia parafialnych ksiąg trzeźwości, w których wpisywani byli parafianie podejmujący się abstynencji od alkoholu.

Więcej informacji i proponowane środki pomocy na stronie Duszpasterstwa Trzeźwości działającego przy Konferencji Episkopatu Polski: https://duszpasterstwotrzezwosci.pl/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content