Szef dolnośląskiej Solidarności: Radio Rodzina jest niezależne i nieupolitycznione

fot. Patrycja Jenczmionka

Z Kazimierzem Kimso – przewodniczącym dolnośląskiej solidarności rozmawiamy o stylu rządzenia obecnej władzy, zmianach w mediach publicznych, o porozumieniu z MPK, propozycji 900 plus dla seniorów, reakcji na skandaliczne żarty z bł. ks. Jerzego Popiełuszki, peregrynacji relikwii błogosławionego w regionie. Dowiemy się także do kogo bliżej szefowi dolnośląskiej solidarności w wyścigu o urząd prezydenta Wrocławia.

Zmiany w mediach publicznych

Od 13 grudnia w Polsce mamy nowy rząd koalicji. Następują zmiany w mediach publicznych. ministre resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał likwidatorów spółek.

– Media zawsze będą upolitycznione. Radio Rodzina jest niezależne i nieupolitycznione. Media publiczne zawsze są podporządkowane władzy rządzącej, mówi Kazimierz Kimso – szef dolnośląskiej solidarności.

Szef dolnośląskiej solidarności ocenił także styl rządzący obecnej władzy. Zapytaliśmy go także do kogo dziś bliżej solidarności do obozu rządzącego czy Zjednoczonej Prawicy.

900 plus dla seniorów

Nowe świadczenie zaproponowała solidarność w postaci wprowadzenie dodatku w wysokości do 900 złotych. Byłoby ono wypłacane co miesiąc. Zdaniem związkowców to dużo lepsze rozwiązanie niż zaproponowane przez Lewicę. 

Środki na 900 plus miałyby pochodzić ze składek opłacanych przez przedsiębiorców oraz z oskładkowania wszystkich umów zleceń. 

Renta wdowia to pomysł Lewicy na pomoc emerytom, którym zmarł małżonek. Zgodnie z projektem emeryt po śmierci współmałżonka mógłby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojej emerytury. Przy czym, świadczenie nie mogłoby przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, czyli 7625 złotych.

Czy dojdzie do porozumienia z MPK?

Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu doszedł do porozumienia w sprawie podwyżek płac pracowników z dwoma związkami zawodowymi, ale nie ma porozumienia z MOZ NSZZ „Solidarność”. Dziś odbędzie się spotkanie. Czy coś zmieni?

– Prezydent Jacek Sutryk to człowiek dialogu – tak mówił o gospodarzu miasta przewodniczący solidarności.

-Z naszego punktu widzenia reelekcja prezydenta Jacka Sutryka byłaby dobrym rozwiązaniem – tak odpowiedział „Poranny Gość” na ewentualne starcie posła Michała Jarosa (KO) z obecnym prezydentem.

Kazimierza Kimso pytaliśmy także czy Panowie Wąsik i Kamiński to więźniowie polityczni, jak dla prezesa PiS czy byłego premiera Mateusza Morawieckiego, czy też przestępcy.

-Wąsik i Kamiński to dla mnie ludzie skrzywdzeni – mówił o ułaskawionych dziś przez prezydenta byłych ministrów.

Rok 2024 jest pod patronatem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dolnośląska Solidarność planuje peregrynację relikwii po kościołach w regionie.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content