Święta na misjach na drugim końcu świata

fot. Patrycja Jenczmionka

Amazonia Brazylijska, Arktyka Kanadyjska, Kazachstan, Kamerun, Madagaskar – w tych krajach m.in. posługują oblaci Maryi Niepokalanej. Jakie tradycje, zwyczaje są obchodzone w tym czasie i jak przeżywa ten czas miejscowa ludność z misjonarzami na drugim krańcu świata?

Pasterka na Madagaskarze zaczyna się już o godz. 20:00 i trwa ok. 2-3 godzin. Na ten czerwonej wyspie nie ma choinki, mówi ojciec oblat Marcin Wrzos.

Na Madagaskarze strojone są drzewa palmowe. W tym czasie ludzie zakładają odświętne ubrania i buty, bo w tym jednym z najbiedniejszych krajów chodzi się boso.

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Amazonii Brazylijskiej?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, opłatka, 12 potraw czy dodatkowego talerza dla przybysza. S. franciszkanka s. Barbara Furgał dzieli się z nami jak przeżywa się ten czas na drugiej stronie globu.

-Boże Narodzenie w Amazonii Brazylijskiej to święto, które łączy tradycję chrześcijańską z kulturą lokalną, mówi franciszkanka s. Barbara Furgał.

Boże Narodzenie to także okazja, by spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, by wyrazić radość z Narodzenia Zbawiciela – dodaje siostra.

Święta w jednym z najzimniejszych zakątków świata

W Polsce coraz częściej w czasie Bożego Narodzenia nie ma śniegu. W tym roku temperatura ma wynosić kilka kresek powyżej zera. A jak spędzają ten czas w Arktyce Kanadyjskiej? Tu Wigilia to czas pokuty i pojednania.

-W Arktyce Kanadyjskiej Boże Narodzenie ma wymiar wspólnotowy mówi ojciec oblat Daniel Szwarc.

Gry i zabawy odbywają się od Bożego Narodzenia do Nowego Roku.

Boże Narodzenie w Kamerunie

Tu śnieg nie zaskoczy żadnego kierowcy. W czasie świąt temperatura w Kamerunie to ponad 30 stopni. Siostry dominikanki przyozdabiają tu kaktusy. Boże Narodzenie to czas bliskości i czułości.

-Jaki kraj, taka choinka mówi dominikanka s. Rachela Kaczmarek.

Boże Narodzenie to także święto dzieci. W tym czasie najmłodsi otrzymują zabawki w dniu swojego święta.

A jak jest w Kazachstanie? Dowiedzą się Państwo w Boże Narodzenie po godz. 16:00. ZAPRASZAMY!

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content