Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski: Trzeba mówić o odpowiedzialności, jeśli chodzi o budżet

fot. Radio Rodzina

Nie uchwalono budżetu dla województwa dolnośląskiego na rok 2024. Radni mają teraz usiąść do rozmów. Na razie nie jest znany termin kolejnej sesji Sejmiku Województwa. O sytuacji w sejmiku, budżecie, kampanii samorządowej rozmawiamy z Marcinem Krzyżanowskim- Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego.

– To dobry budżet dla województwa, jednak nie udało się uzyskać większości. Trzeba poszukiwać kompromisu – mówi Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa

-To jest pytanie czy opozycja chce przyjąć budżet i znaleźć kompromisowe rozwiązanie, dodaje.

Radni powinni uchwalić budżet do 31 stycznia, w przeciwnym wypadku zostanie on nadany z ramienia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

70 mln złotych więcej na zdrowie

Na ochronę zdrowia w 2024 roku przeznaczone w budżecie zostanie niemal 376 mln zł. To ponad 70 mln zł więcej niż w roku bieżącym. Są to środki dedykowane dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozwolą one przeprowadzić wiele projektów poprawiających m.in. jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa, leczenia psychiatrycznego oraz rekordową liczbę programów profilaktycznych.

– Rekordowe środki zaplanowane na ochronę zdrowia w 2024 r. to ponad 376 milionów złotych. Przede wszystkim będziemy wspierać inwestycje poprawiające infrastrukturę i jakość opieki medycznej w szpitalach marszałkowskich na Dolnym Śląsku w równomierny sposób – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną ważne inwestycje infrastrukturalne w obszarze zdrowia takie jak m.in. budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu (72 mln zł), inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym im. T. Maciniaka (6,5 mln zł), Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej (6,2 mln zł) i Specjalistycznym Szpitalu im. Dr Sokołowskiego w Wałbrzychu (4,4 mln zł).

Dodatkowo na staże podyplomowe dla lekarzy i dentystów przeznaczono 126 mln zł, a na realizację programu stypendialnego dla kadry medycznej 730 tys zł.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content