Pierwsze Paczki Dobrych Relacji rozdane na Tarczyński Arenie

Fot.UM Wrocław

350 dzieci i ich opiekunów z rodzin zastępczych otrzymało dziś Paczki Dobrych Relacji na Tarczyński Arenie. Nie zabrakło animacji, wspólnego kolędowania i strojenia choinki przez najmłodszych. W wydarzeniu wzięli udział piłkarze Śląska Wrocław oraz prezydent Jacek Sutryk. To pierwsze z cyklu 5 przedświątecznych spotkań z osobami, będącymi pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Święta to czas, w którym każdy z nas szuka poczucia wspólnoty i wsparcia. Postanowiliśmy więc zrobić wraz z miejskimi spółkami małą niespodziankę dla dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunów. To pierwsze tego typu przedświąteczne spotkanie, w tym roku do potrzebujących trafi łącznie ponad 4,5 tysiąca Paczek Dobrych Relacji, również za pośrednictwem rad osiedli czy fundacji – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – To nasza wrocławska tradycja, którą kultywujemy od wielu lat. Tylko od 2018 roku przekazaliśmy podopiecznym MOPS ponad 20 tysięcy paczek. 

Najmłodsi otrzymali specjalne workoplecaki ze słodyczami i voucherami do ZOO, Aquaparku oraz na dowolny mecz Śląska Wrocław w rundzie wiosennej. Dorośli otrzymali paczki z żywnością – produktami suchymi, takimi jak cukier, mąka czy herbata, oraz produktami o przedłużonym okresie przechowywania (np. konserwami czy olejem).

Wsparcie dla rodzin zastępczych

Pod opieką MOPS jest ponad 1200 dzieci, których rodzice nie są w stanie się nimi zajmować. Najczęstszymi powodami są uzależnienia i bezradność rodziców w sprawach opiekuńczych oraz wychowawczych. Ponad 700 dzieci znalazło swoje miejsca w rodzinach zastępczych. Są to najczęściej najmłodsi, którzy nie mają unormowanej sytuacji prawnej i nie mogą być adoptowani, ale również dzieci rodziców, którzy chcą odzyskać swoje pociechy. 

– Bardzo cieszymy się, że możemy w ten sposób wesprzeć nasze rodziny zastępcze. Chcielibyśmy, żeby i dzieci i rodzice zastępczy mogli poczuć magię świąt, wiedzieć, że są ważni i potrzebni. Rodzice zastępczy to wspaniali, fantastyczni ludzie wspierający dzieci, które wiele doświadczyły w życiu. Dają im dom, ciepło, miłość, których tam bardzo potrzebują. Kłaniamy się im bardzo nisko i dziękujemy za wielkie serce, które dają dzieciom – podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor MOPS. – Mamy nadzieję, że grono tych rodzin będzie się powiększać, ponieważ dzieci potrzebujących pomocy jest coraz więcej – staramy się im pomagać, najlepiej jak możemy, ale tym dzieciom, zwłaszcza najmniejszym, potrzebne są po prostu serca rodziców, także zastępczych.

W 37 placówkach na rodziny zastępcze nadal czeka jednak 400 dzieci, w tym ponad 100 najmłodszych poniżej 10. roku życia.

Wizyta w domu Śląska Wrocław

W wydarzeniu wzięli udział gospodarze obiektu – piłkarze lidera Ekstraklasy. 

– Jako Śląsk Wrocław chcemy być zawsze blisko mieszkańców i cieszymy się, że mogliśmy współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie. Dzięki współpracy z innymi miejskimi jednostkami udało nam się wywołać uśmiech na twarzy wielu dzieci i jest to dla nas najcenniejsze. Poza świątecznymi paczkami podarowaliśmy najmłodszym również zaproszenia na nasze mecze. Mamy nadzieję, że z dużą przyjemnością będą pojawiać się wraz ze swoimi rodzinami na stadionie i gorąco wspierać drużynę Śląska – mówi Patryk Załęczny, prezes Śląska Wrocław.

Zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi fani Śląska, mieli okazję spotkać się z trenerem oraz piłkarzami ulubionego zespołu, zdobyć autografy i zrobić sobie wspólne zdjęcia.

– Zarówno ja, jak i piłkarze, bardzo cieszymy się z udziału w tego typu akcjach. Móc wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych kibiców to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że wszystkim dzieciom spodobają się upominki, a wizyta na Tarczyński Arena będzie dla nich bardzo miłym wspomnieniem – mówi Jacek Magiera, trener Śląska Wrocław.

W przestrzeni Tarczyński Areny na najmłodszych czekały również warsztaty organizowane przez miejskie spółki i ich maskotki – Aquapark, MPK i ZOO. Popołudnie umiliły szkolne chóry oraz Zespół Szkół Gastonomicznych z ul. Kamiennej, który przygotował poczęstunek. Dodatkowo, w przypadku pytań dotyczących mieszkań komunalnych, mieszkańcy mogli zasięgnąć informacji w specjalnych  punktach Zarządu Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskich Mieszkań. 

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content