Obchody Święta Niepodległości [FOTO, RELACJE]

fot. Patrycja Jenczmionka

11 listopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 10:00 z Placu Wolności wyruszyła Radosna Parada Niepodległości, która przemaszerowała do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. To jednak nie wszystkie uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.

Wojewódzkie świętowanie odbyło się w Oławie. Obchody rozpoczęły się godz. 9:15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Losów Ojczyzny. O godz. 10:00 została odprawiona Msza św. w sanktuarium NMP Pocieszenia w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup o. Jacek Kiciński. O godz.11:15 na rynku w Oławie odbył się apel, wręczenie odznaczeń oraz koncert. 

Z kolei w stolicy Dolnego Śląska o godz. 10.00 z Placu Wolności wyruszyła Radosna Parada Niepodległości, która przemaszerowała do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

To był radosny, kolorowy korowód połączony z paradą zabytkowych pojazdów, orkiestrą, mażoretkami oraz atrakcjami dla dzieci.

– Zachęcamy wszystkie wrocławianki i wrocławian do udziału w Radosnej Paradzie Niepodległości. Święto 11 Listopada to radosna rocznica i w taki sposób chcemy ją po raz kolejny we Wrocławiu świętować. Nie patetycznie, a z życzliwością i uśmiechami na twarzach – mówił przed wydarzeniem prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Na Radosnej Paradzie Niepodległości spotkaliśmy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dorosłych, seniorów oraz przedstawicieli miasta i władz samorządowych.

Radosną Paradę Niepodległości poprowadził Jelcz 043 („ogórek”). W wydarzeniu wzięły udział także zabytkowe autobusy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. O godz. 12.00 odśpiewano wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Seniorzy ze Strefy Trzeciego Wieku zatańczyli tam poloneza.

Na miejscu są m.in. foodtrucki i fotobudka. Można także odwiedzić wystawę główną „Wrocław 1945-2016” (wstęp na wystawę według cennika), a w ramach tejże wystawy – zagrać w grę rodzinną z upominkami dla każdego.

Radosna Parada Niepodległości jest organizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Gwardię Gryfa oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i jest dofinansowywana w ramach programu „Niepodległa”. Przy czy, to kulminacyjny, ale niejedyny punkt wrocławskich obchodów 11 Listopada.

W ramach Weekendu Niepodległości w sobotę o godz. 18.00 na terenie Centrum Historii Zajezdnia będzie można wysłuchać koncertu utworów patriotycznych wykonywanych przez chór Basilica Cantans (wstęp wolny). Z kolei, w niedzielę, 12 listopada, w godz. 12.00-15.00, na terenie Centrum Historii Zajezdnia, odbędzie się zlot klasycznych samochodów, organizowany we współpracy z Auto Moto Klubem Wrocławskim (link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1006001193973115).

Także w niedzielę, o godz. 15.00, w Centrum Historii Zajezdnia ciekawą prelekcję wygłosi dr Monika Piotrowska-Marchewa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej tematem będą pierwsze polskie posłanki. Warto pamiętać, że jednym z najszybciej wprowadzonych aktów prawnych odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej Polskiej było nadanie pełnych praw wyborczych kobietom. Polska zrobiła to jako jeden z pierwszych krajów w Europie.

– Zachęcamy do odwiedzin na stronie zajezdnia.org. Program wydarzeń okolicznościowych, który został przygotowany na sobotę i niedzielę jest naprawdę bogaty. Dla każdej osoby, bez względu na wiek, znajdzie się coś ciekawego – zapewnia dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie.

Także inne miejskie instytucje przygotowują się na to wielkie święto.  

  • 11 listopada o godz. 8.00 pod ratuszem odbędzie się uroczystość wciągnięcia flagi, przy współudziale m.in. prezydenta Jacka Sutryka, Straży Miejskiej i harcerzy. Następnie prezydent spotka się na tradycyjnym śniadaniu z kombatantami.  
  • W Święto Niepodległości Hala Stulecia będzie rozbrzmiewać ponadczasowymi piosenkami, które śpiewają całe pokolenia: o godz. 17.00 rozpocznie się koncert „wROCK for Freedom”. Zagrają T. Love, IRA oraz Elektryczne Gitary. Po szczegóły zapraszamy tutaj.
  • Również 11 listopada dwa tysiące wrocławian i wrocławianek wezmą udział w kolejnej edycji spaceru miejskiego WrocWalk. To wędrówka-gra krajoznawcza, w ramach której zapisane wcześniej osoby odwiedzą wskazane na mapie ważne punkty naszego Miasta i zbiorą stamtąd pieczątki. Na koniec w rynku pod pręgierzem odbiorą okolicznościowe medale (wszystkie pakiety startowe wyprzedane).

Strona wydarzenia tutaj.

  • 11 listopada tramwaje i autobusy wrocławskiego MPK wyjadą w miasto udekorowane biało-czerwonymi flagami.

 inf. wł/mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content