Tramwaj edukacyjny Złotego Wąsa rusza w trasę

Foto: Mat. Pras.

W związku z piątą, jubileuszową edycją plebiscytu Złotego Wąsa, od dzisiaj tramwaj MPK Wrocław będzie kursował po wrocławskich ulicach w barwach prozdrowotnej kampanii i promował męską profilaktykę zdrowotną. Dodatkowo, w środku pojazdu znajdują się materiały edukacyjne dotyczące raka prostaty i raka jąder – między innymi czynników ryzyka, diagnostyki, samobadania i leczenia.

            – Statystyki dotyczące męskich nowotworów są naprawdę przerażające – mówi dr Andrzej Przybyła, urolog i androlog. Wynika z nich na przykład, że co czwarty pacjent, u którego diagnozuje się raka prostaty ma już przerzuty. Gdyby tylko zgłosił się odpowiednio wcześnie, pewnie dałoby się ich uniknąć. Oczywiście tylko przy odpowiednio wcześnie rozpoczętej terapii! Podobnie jest z samobadaniem jąder: proste, samodzielne badanie wykonywane jedynie raz na miesiąc może zapewnić na tyle szybkie wykrycie choroby, że nawet w przypadku orchidektomii (usunięcia jednego z jąder), mężczyzna może zachować pełną sprawność seksualną i rozrodczą. W obu przypadkach kluczowy jest jednak czas, a przede wszystkim świadomość wśród panów – każdy z nas musi wiedzieć, że badanie prostaty raz w roku i comiesięczne samobadanie to kwestia nie tylko zdrowia, ale i niejednokrotnie kilku lat życia – dodaje dr Przybyła.

            W „złotowąsowym” pojeździe pasażerowie zobaczą szczęść różnych tablic edukacyjnych. Dowiedzą się z nich o konieczności regularnych konsultacji urologicznych po ukończeniu 50 roku życia, prawidłowej metodzie i częstotliwości samobadania jąder, znaczeniu odpowiedniej diety w profilaktyce raka prostaty, czy objawach męskich nowotworów.

            – Jako MPK przyłączamy się i wspieramy akcje prospołeczne i prozdrowotne – mówi prezes MPK Witold Woźny. Cały listopad poświęcony jest akcjom „wąsopadowym”, związanym z męskim zdrowiem. W MPK ponad 80% to mężczyźni, dlatego zachęcamy do badań. Poza tym, zarówno materiały wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz mają szansę dotrzeć do szerokiego grona panów i zmienić ich podejście do dbania o własne zdrowie.

            Poza wyjątkowym tramwajem Złotego Wąsa, także w pozostałych pojazdach MPK Wrocław do końca kampanii będą emitowane krótkie spoty informacyjne dotyczące tematyki męskiej profilaktyki nowotworowej.

            W ramach tegorocznego plebiscytu, zorganizowano także trzy dni bezpłatnych badań profilaktycznych dla mężczyzn. 4 listopada w Pasażu Grunwaldzkim przebadano aż 60 panów! Kolejna okazja do skorzystania z darmowych badań pojawi się w Mobilnym Centrum Zdrowia na parkingu kiss&ride przy Centrum Handlowym Wroclavia (od strony ulicy Joannitów) w środę 8 listopada (od 14:00 do 20:00) oraz w dniu finału plebiscytu, 18 listopada w Centrum Handlowym Magnolia Park. Mobilne Centrum Zdrowia zaparkuje tam przed wejściem głównym i będzie dostępne od 10:00 do 15:00.

            Więcej informacji na temat Złotego Wąsa i działań Fundacji Forum Mężczyzn można znaleźć na stronie internetowej: www.zlotywas.pl.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content