Wicemarszałek Krzyżanowski: Szpital onkologiczny zostanie wybudowany

fot. Patrycja Jenczmionka

Nie milkną emocje po wyborach. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Wybory wygrało PiS, ale zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości parlamentarnej. Taką większość deklaruje opozycja złożona z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy – 248 mandatów. Do większości parlamentarnej potrzeba 231 mandatów. Czy wybory parlamentarne będą rzutować na koalicję Bezpartyjnych Samorządowców i PiS w dolnośląskim Sejmiku?

Na wiosnę odbędą się wybory samorządowe, czy koalicja złożona z BS i PiS wytrwa do tego czasu? – Nie mam sygnałów od kolicjantów, by chcieliby zakończyć współpracę, mówi Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wicemarszałek zadeklarował także start w wyborach samorządowych.

Co wydarzy się na najbliższej sesji Sejmiku?

9 listopada odbędzie się najbliższa Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Obecnie rozkład głosów w sejmiku rozkłada się 18 do 18. Co wydarzy się na najbliższym spotkaniu?

-To będzie gorąca sesja, mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wicemarszałek Krzyżanowski: Szpital onkologiczny zostanie wybudowany!

W stolicy Dolnego Śląska ma powstać najnowocześniejszy szpital onkologiczny. Placówka będzie miała powierzchnię 100 502,79 m2 – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73.  Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Czy inwestycja jest zagrożona?

-Mam obawy, by po wyborach nasze ważne projekty nie stały się elementem gry politycznej, mówi Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Szpital onkologiczny zostanie wybudowany zadeklarował na naszej antenie wicemarszałek.

Obecnie prowadzone są prace na kilku obszarach, dodaje.

Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.  

Budowa szpitala ma zostać zrealizowana w terminie 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. Jeżeli budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci. Etap projektowania ma potrwać maksymalnie 15 miesięcy, natomiast etap budowy 36 miesięcy. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH. To największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu. 

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.  

Na rozmowę zapraszamy o godzinie 14:10.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content