Koniec ciszy wyborczej

gov.pl

PKW przypominała, że rozpoczyna się ona o północy z piątku na sobotę i wtedy też zakończy się kampania wyborcza i referendalna.

W niektórych krajach ta zasada nie obowiązuje, np. w USA. Politolog, prof. Anna Pacześniak (UWr) jest przeciwna ciszy wyborczej.

Komisja podkreśla, że od tej chwili aż do zakończenia głosowania, zabronione będzie prowadzenie agitacji wyborczej oraz kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie. W szczególności dotyczy to zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych czy rozdawanie ulotek.

PKW przypomina jednocześnie, że zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Jednak po zakończeniu kampanii takie działania mogą prowadzić jedynie podmioty nieuczestniczące w wyborach. Komisja podkreśla, że w czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży. Zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować Policję lub prokuraturę.

inf. IAR/inf. wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content