Nowe, stacjonarne pracownie mammograficzne w regionie

fot. Radio Rodzina

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii realizuje projekt rozwijający opiekę onkologiczną nad kobietami w zakresie leczenia raka piersi. Celem projektu jest ułatwienie dostępności do badań profilaktycznych w powiatach, w których do tej pory nie było możliwości wykonywania badań w stacjonarnych pracowniach mammograficznych. Pracownie zostaną uruchomione w powiatach: trzebnickim, strzelińskim, lwóweckim oraz lubańskim. Inwestycja obejmowała dostosowanie pomieszczeń oraz zakup nowoczesnych mammografów cyfrowych za 4,7 mln złotych.  Pieniądze pochodziły ze środków unijnych REACT-EU.

– Celem podjętych działań jest rozwijanie dostępności profilaktyki onkologicznej. W miejscach, w których do tej pory nie było takiej możliwości mamy już nowoczesne stacjonarne pracownie mammograficzne. Chcemy, aby kobiety, niezależnie od miejsca zamieszkania miały swobodny dostęp do profilaktyki. Tworzymy również kompleksowe rozwiązanie. Pracownie będą prowadzone przez zespół Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii co umożliwi opiekę i leczenie w sytuacji, gdy badanie profilaktyczne, wykaże taką konieczność. – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Panie mieszkające w powiecie trzebnickim mogą korzystać z badania mammograficznego w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, natomiast w powiecie strzelińskim w Przychodni Rejonowo – Specjalistycznej w Strzelinie.

– Obecnie mammografia jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, program profilaktyki raka piersi zostanie rozszerzony o kolejne grupy wiekowe. Od 1 listopada 2023 roku kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii. Jest to badanie o wysokiej czułości, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych już we wczesnym stadium zaawansowania. mówiPaweł Zawadzki, Wicedyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii ds. Rozwoju.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Mammograficzne badanie przesiewowe ma na celu wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym etapie rozwoju. Prześwietlając tkanki piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Badania profilaktyczne w zakresie raka piersi obejmują pacjentki w wieku 50-69 lat. Ta grupa kobiet na badanie może zgłosić się bez skierowania.

– Drogie Panie, profilaktyka ratuje życie, dlatego tak ważny jest dostęp do badań. Wreszcie mieszkanki powiatu strzelińskiego i trzebnickiego nie będą musiały już pokonywać kilkudziesięciu kilometrów, żeby skorzystać z badań profilaktycznych. Jest to przykład, że da się w sprawach ważnych dla Was, drogie Panie, po prostu współpracować. I za tę inicjatywę i za tą współpracę bardzo dziękuję.  – dodaje Mirosława Stachowiak-Różecka, Poseł na Sejm RP.

– Miesiąc październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, ale rak nie wybiera miesięcy. Niesamowicie ważna jest profilaktyka, dotychczas Panie, które zdecydowały się na badania musiały udać się do Wrocławia, a z małych miejscowości w powiecie strzelińskim jest to na pewno bardzo trudne i z pewnością wiele Pań z tej szansy nie skorzystało. (…) Dzięki tej inicjatywie jestem przekonana, że to się poprawi. – mówi Dorota Pawnuk, Burmistrz miasta i gminy Strzelin.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zapewniło w każdym z czterech powiatów najwyższej jakości mammograf cyfrowy wraz z całą infrastrukturą niezbędną do obsługi pacjenta: zespół radiologów, telemedycyna, wyspecjalizowany personel w powiatach. Zespół Radiologów z Breast Unit zlokalizowanym w DCOPiH przy pl. Hirszfelda 12 we Wrocławiu zajmie się oceną i analizą badań profilaktycznych wykonywanych w powiatach. W przypadku podejrzenia nowotworu pacjentka będzie zaproszona do Breast Unit na badania pogłębione, zatem zostanie jej zapewniona kompleksowa opieka.

– My- kobiety, szczególnie wiemy, że nie tylko w miesiącu październiku mamy walczyć z nowotworem z rakiem piersi, ale mamy się badać przez cały rok. Profilaktyka jest niezbędna. Rak to jest choroba cywilizacyjna, z którą zmagają się młode dziewczyny i pocieszający jest fakt, że od 1 listopada od 45 do 74 roku życia będą mogły się Panie badać tu, w Trzebnicy, i będą pod stałą opieką Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego. – dodaje Małgorzata Matusiak, Starosta Powiatu Trzebnickiego.

– Profilaktyka jest niezmiernie istotna w zakresie obniżania ryzyka zachorowań na raka piersi. Niezmiernie się cieszę, że powiaty strzeliński i trzebnicki, które nie miały wcześniej pracowni mammograficznej, teraz będą ją posiadać, przede wszystkim z ogromnym pożytkiem dla mieszkanek tych powiatów. Inwestycja w zdrowie i profilaktykę pozostaje naszym priorytetem. – dodaje Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content