Kurator Roman Kowalczyk: 800 wakatów nauczycielskich

fot. Patrycja Jenczmionka

Trwa prawdziwy festiwal obietnic wyborczych dla edukacji. Bon szkolny – poznaj Polskę to propozycja PiS. Likwidacji kuratoriów i czerwonych pasków chce Polska 2050, a Koalicja Obywatelska wzrost wynagrodzeń o 30 proc.

Dlaczego kurator chce zamienić swój urząd na mandat poselski? Jakie powinny być zarobki nauczycieli?  – o to pytamy Romana Kowalczyka – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Opozycja chce likwidacji kuratoriów

Lider Polski 2050 – Szymon Hołownia nieprzychylnie patrzy na kuratoria i chce ich likwidacji, ale także oceny z zachowania i czerwone paski.

Do tej propozycji odniósł się Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty.

Zlikwidujemy instytucje takie jak kuratoria oświaty. Nauczyciele nie potrzebują +karbowych+ i +stójkowych+, którzy będą stali nad nimi i pilnowali czy są prawomyślni. Zamienimy takie instytucje w centra doskonalenia i wsparcia nauczycieli tak, żeby nauczyciele chcący się uczyć mieli gdzie poprosić o fachową pomoc, mieli gdzie zostać przez kogoś, kto się na tym zna, wsparci – mówił Szymon Hołownia.

Czy religia się obroni w szkołach po wygranej opozycji?

Lekcje religii w szkołach rocznie kosztują 2 miliardy złotych. Nowa Lewica chce ich likwidacji.

Lewica chce także likwidacji Funduszu Kościelnego i państwa świeckiego.

Nauczyciele powinni zarabiać powyżej średniej krajowej

W ciągu ostatnich siedmiu lat zwiększono średnie wynagrodzenie najmniej zarabiających nauczycieli o 76 procent, nauczycieli dyplomowanych o blisko 50 procent” – mówi minister Przemysław Czarnek. Jakie powinno być wynagrodzenie?

-Praca powinna być powiązana z jakąś zmianą, dodaje kurator.

„W tym roku będzie rekordowe zwiększenie subwencji o ponad 11 miliardów złotych. Od 1 stycznia 2024 roku będzie to jeszcze większa suma, która przełoży się na poważne podwyżki wynagrodzeń. Przewidzieliśmy też jednorazowe wynagrodzenie dodatkowe w związku z rocznicą Komisji Edukacji Narodowej” – mówił minister Przemysław Czarnek.

Brakuje nauczycieli w regionie

800 wakatów – tylu nauczycieli brakuje na Dolnym Śląsku, co stanowi 1,66 proc. wszystkich zatrudnionych nauczycieli w regionie. Najbardziej pożądani są pedagodzy i psycholodzy.

Sytuację przedstawia kurator Roman Kowalczyk.

Resort pracuje nad brakami w kadrze, dodaje.

W całej Polsce jest ponad 20 tys. wakatów,

Bon szkolny – poznaj Polskę 

W ramach programu w 80 procentach będą dofinansowywane wycieczki jednodniowe – do pięciu tysięcy złotych, dwudniowe – do dziesięciu tysięcy, oraz trzydniowe – do piętnastu tysięcy złotych. Na finansowanie przedsięwzięcia w tym roku przewidziano łącznie 50 milionów złotych.

Wsparcie dotyczy zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół.

Dzięki programowi edukacja dzieci i młodzieży ma być bardziej atrakcyjna między innymi poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pierwsze laptopy trafiły do czwartoklasistów

 Czy laptopy do czwartoklasistów już docierają do naszych gmin?

Pierwsze rządowe laptopy są już w rękach uczniów czwartych klas. Rozpoczęło się rozdawanie sprzętów obiecanych przez rząd. Minister Janusz Cieszyński informował o nieprawidłowościach we wnioskach.

Bezpłatne laptopy trafią do czwartoklasistów do końca września

W sumie przekazanych zostanie 394 tysiące 346 laptopów za kwotę ponad jednego 1 miliarda 149 milionów złotych.
„Laptop dla Ucznia” to kolejny element programu cyfryzacji Polski. Sprzęt będzie własnością rodziców uczniów, a jego przekazanie następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.

Nowy rok szkolny z wyzwaniami

Wakaty nauczycielskie, zarobki nauczycielskie i pomoc psychologiczna – to wyzwania w roku szkolnym.

Rok szkolny 2023/2024 zakończy się 21 czerwca.   

POSŁUCHAJ:

inf, wł. IAR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content