PLK SA przekazały dwie linie na Dolnym Śląsku

Fot. mat. pras.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei niewykorzystywane w ruchu linie kolejowe na Dolnym Śląsku. Dzięki podpisanej umowie samorząd będzie zarządzać dwoma odcinkami tras: z Kłodzka przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego oraz z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Z myślą o Dolnoślązakach rozwija się kolej w całym regionie. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym i dostępnością transportową jest priorytetem dla województwa, stąd podpisana 14 września umowa.

-Kiedyś trudno było marzyć o przejęciu dworca, nie mówiąc już o szlakach kolejowych. Dziś mamy przejętych ponad dwadzieścia linii. – mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Dzięki podpisanym dokumentom będzie można rozpocząć prace m.in. nad odbudową linii w Kotlinie Kłodzkiej. -To dla nas bardzo dobra wiadomość. Ucieszą się także turyści. – zaznacza Maciej Awiżeń, starosta powiatu kłodzkiego.

Na razie PLK S.A. przekazały Dolnemu Śląskowi linie na okres 30 lat. Po dostosowaniu przepisów prawnych, związanych z gruntami, spółka będzie mogła przekazać je na czas stały. – tłumaczy Ireneusz Marchel, prezes zarządu Polskich Linii Kolejowych.

Dzięki projektowi pozyskania tras, połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój), Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy będzie również dojazd do zabytków z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content