Wystawa „Dolnoślązacy to my. Łączy nas więcej niż region” w Oleśnicy

fot. Radio Rodzina

Wystawa z Centrum Historii Zajezdnia zawędrowała do Oleśnicy

W weekend wystawa „Dolnoślązacy to my. Łączy nas więcej niż region” miała w Oleśnicy swój debiut. Przez dwa dni na oleśnickim rynku mobilna ekspozycja, której pierwowzór stanowi wystawa główna „Wrocław 1945–2016” we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, uczyła o czasach PRL-u. Dla wielu zwiedzających był to powrót do przeszłości, dla innych zaś – odkrywanie nieznanego.

Jak rozmawiać PRL-u, w jaki sposób pokazać zarówno blaski, jak i cienie poprzedniego systemu? Jak wytłumaczyć młodemu pokoleniu, że nie zawsze mieliśmy pełne półki sklepowe, że telefon w domu stanowił dobro niemal luksusowe, a udany zakup papieru toaletowego był powodem do dumy i triumfu. Albo jak nie ulegać propagandzie i co było symbolem sprzeciwu.

Z jakimi problemami borykali się mieszkańcy Polski „ludowej” opowiadała na oleśnickim rynku przez sobotę i niedzielę mobilna wystawa stworzona przez Centrum Historii Zajezdnia. W sklepie, kiosku „Ruchu”, w szkole z portretem Gomułki, na poczcie czy wprost na bruku aktorzy w strojach sprzed kilku dekad odgrywali scenki rodzajowe. A pracownicy Centrum Historii Zajezdnia cierpliwie wyjaśniali co to były kartki na mięso, jak korzystać z liczydła, dlaczego mówi się o „wykręceniu numeru” i jaki miało to związek z telefonem. Bardzo atrakcyjną częścią wystawy był także autobus Jelcz 043, popularny „ogórek”, do którego każdy mógł wsiąść. Młodsi dziwili się, że autobus ten w ogóle nie ma pasów bezpieczeństwa! W trakcie trwania wydarzenia odbywały się warsztaty, gry i zabawy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia na wystawie było ogłoszenie wyników oleśnickiej edycji konkursu plastycznego „Namaluj mi historię – Mój region jak malowany” zorganizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia. Ośmioro dzieci otrzymało nagrody, a gratulacje każdemu laureatowi złożył burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Wystawa „Dolnoślązacy to my. Łączy nas więcej niż region” będzie w każdą sobotę i niedzielę września prezentowana w innym miejscu. Już teraz Centrum Historii Zajezdnia zaprasza w kolejne weekendy do następnych miejscowości:

9–10 września – Jelcz-Laskowice, plac Centrum Sportu i Rekreacji,

16–17 września – Trzebnica, parking przed Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej,

23–24 września – Środa Śląska, Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej.

Współorganizatorem wystawy „Dolnoślązacy to my. Łączy nas więcej niż region” w Oleśnicy był Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content