Wrocław-Rawicz-Góra – ruszyło nowe połączenie Kolei Dolnośląskich

mat. prasowe

Na przywrócenie połączenia komunikacyjnego mieszkańcy powiatu górowskiego czekali kilkanaście lat. Stało się to możliwe dzięki współpracy samorządów na każdym szczeblu. Od 3 września 2023 roku linię Wrocław-Rawicz-Góra obsługują Koleje Dolnośląskie.

Miejscowość Góra to kolejny kierunek Kolei Dolnośląskich, podobnie jak połączenie Kłodzko – Stronie Śląskie, które będzie częściowo obsługiwane autobusami. Będą one kursować z Rawicza przez Bojanowo osiem razy w ciągu dnia. Na stacjach kolejowych pasażerowie będą mogli kontynuować podróż w kierunku Wrocławia czy Leszna.

Województwo dolnośląskie jest liderem w kraju, jeśli chodzi o rewitalizację linii kolejowych i otwierania nowych połączeń. W tym przypadku, zanim do Góry pojadą pociągi, Koleje Dolnośląskie uruchomiły relację autobusową. Przykładowo, mieszkańcy Góry, chcąc dostać się do Wrocławia, jadą na kołach do Rawicza, a tam przesiadają się do pociągu i to wszystko dzięki dobremu skomunikowaniu tych tras – mówił na konferencji prasowej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

To kolejna linia KD, która łączy przejazd pociągiem i autobusem w ramach jednego biletu KD. Ten element działań samorządu województwa zwiększa dostępność transportową na Dolnym Śląsku. Program Kolejowa Komunikacja Autobusowa ruszył rok temu wraz z połączeniem z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Teraz poza trasą do Góry dołącza też relacja Wrocław-Oleśnica-Syców.

Dzisiaj Góra wróciła na mapę połączeń kolejowych. To na razie relacja autobusowa, ale mamy nadzieję, że rewitalizacja linii, którą rozpoczynamy, tj. z Góry przez Bojanowo, połączy kolejowo te miejscowości z całą siecią transportową Dolnego Śląska – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Stacja Góra Śląska w swej historii była kolejowym węzłem przesiadkowym, do którego można było dotrzeć z Głogowa, Leszna, Bojanowa czy Ścinawy.

Od dzisiaj (3 września) możemy powiedzieć, że wykluczenie komunikacyjne naszego miasta i gminy to przeszłość. Rewitalizacja linii kolejowej do Góry biegnie zgodnie z harmonogramem, a jej otwarcie planujemy na przełom 2025/26 roku – mówi Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry.

Docelowo do Góry dojadą pociągi Kolei Dolnośląskich – na przedłużonej trasie z Wrocławia do Rawicza. Stanie się tak, gdy linia kolejowa – wraz z wiaduktem kolejowym nad drogą S3 – zostanie przywrócona do ruchu dzięki pracom Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Celem tego nowego połączenia jest zmaksymalizowanie komfortu podróżnych. Oznacza to, że na trasie Góra–Rawicz, a potem w innych kierunkach Kolei Dolnośląskich, możemy jeździć na jednym bilecie. Co więcej, autobusy są zintegrowane z połączeniami kolejowymi, tak więc nie musimy długo czeka na przystanku, gdy chcemy przesiąść się do pociągu – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Więcej na temat przywracanych połączeń można znaleźć na stronie https://kolejedolnoslaskie.pl/15lat/nowe-miejscowosci/.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content