Porozumienie z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu

mat. prasowe

Podpisano porozumienie między samorządem województwa, Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu oraz samorządami lokalnymi na Dolnym Śląsku, dzięki któremu ruszy szkolenie młodzieży w kolejnych sportach zimowych.

Dolny Śląsk jest jednym z kilku województw, w których możliwe jest uprawianie sportów zimowych. Chcemy wykorzystać ten potencjał i dać szansę rozwoju utalentowanej młodzieży. W lipcu podpisaliśmy porozumienie z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, Miastem Świdnica oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy w celu stworzenia kompletnych warunków do rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Dziś rozpoczynamy kolejny projekt sportowy wykorzystujący potencjał geograficzny, edukacyjny i szkoleniowy Dolnego Śląska – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W Karpaczu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa sztucznego toru, który pozwoli na prowadzenie treningów w saneczkarstwie przez cały rok. Jednocześnie w Dusznikach-Zdroju powstaje nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich – Centralnego Ośrodka Sportu z pierwszym w Polsce torem bobslejowym. Mając na uwadze realizowane i planowane inwestycje sportowe, chcąc przygotować się do pełnego wykorzystania powstającej infrastruktury samorząd województwa podejmuje współpracę z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu w zakresie rozwoju dyscyplin oraz realizacji szkolenia sportowego w Województwie Dolnośląskim.

– Jednym z elementów porozumienia, które dzisiaj podpiszemy jest wola i chęć współpracy w obszarze szkolenia sportowego młodzieży. Jako samorząd województwa prowadzimy dwie szkoły sportowe na terenie Dolnego Śląska – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Infrastrukturę nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich będą tworzyć pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny, hala lodowa i zmodernizowany tor wrotkarki oraz unowocześniony obiekt biathlonowy Duszniki Arena. To ósmy COS w Polsce, siódmy regionalny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i jednocześnie pierwszy w Polsce południowo-zachodniej.

Województwo dolnośląskie prowadzi działalność edukacyjną połączoną ze szkoleniem sportowym w zakresie saneczkarstwa lodowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego Karpaczu. Sportowcy z Karpacza, choć nie mają toru saneczkowego to od wielu lat odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentując Polskę na igrzyskach olimpijskich. W przeszłości Dolny Śląsk miał również swoich reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w bobslejach.

– Planujemy wykorzystać możliwości nauki i trenowania sportów zimowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i rozszerzyć szkolenie o bobsleje i skeleton, co pozwoli na rozwój talentów sportowych w pokrewnych dyscyplinach. Mamy potencjał sportowy, utalentowaną młodzież, szkoleniowców i możliwości edukacyjne, a już wkrótce profesjonalną bazę sportową – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Współpraca z Samorządem Województwa daje nam szerokie spektrum działania, mówi Arkadiusz Sobieraj – Prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu.

Warto zaznaczyć, że konkurencja w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie jest dużo mniejsza niż w sportach globalnych. Dlatego inwestując w te dyscypliny, szczególnie w sposób kompleksowy (tory, szkolenie, popularyzacja) w przyszłości realnie zwiększymy szansę na sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej.

mat. prasowe/inf. wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content