Drugie z 12 Regionalnych Biur Handlowych PAIH oficjalnie otwarte

fot. Radio Rodzina

Polska Agencja Inwestycji i Handlu oficjalnie zainaugurowała działalność Regionalnych Biur Handlowych. Jako druga uruchomiona została regionalna placówka we Wrocławiu. Do końca 2023 roku PAIH otworzy dziewięć oddziałów w całej Polsce. Docelowo będzie ich 12.

PAIH buduje sieć Regionalnych Biur Handlowych, które mają być narzędziem usprawniającym kontakt z przedsiębiorcami oraz zwiększającym wsparcie w rozpoczynaniu przez nich ekspansji zagranicznej. Biura powstają we współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi oraz podmiotami z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie w moim rodzinnym mieście otwieramy drugie Regionalne Biuro Handlowe – mówił podczas konferencji Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– To jest instytucja pomocnicza, która ma wesprzeć inwestorów – podkreślił Jarosław Obremski, wojewoda Dolnośląski.

– Wrocław jest mocno rozwinięty, biorąc pod uwagę gospodarkę, liczbę otwieranych przedsiębiorstw, a także bezpośrednie inwestycje zagraniczne – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

– Musimy pamiętać o tym, że nasze firmy potrafią kreować marki rozpoznawalne na świecie, potrafią podbijać rynki zagraniczne – dodaje Sergiusz Kmiecik Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

– Wszystkie usługi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu są bezpłatne – podkreśla Piotr Dytko.

Transmisja z konferencji dostępna w linku tutaj.

Regionalne Biuro Handlowe we Wrocławiu znajduje się w budynku KGHM Cuprum przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego.

Regionalne Biura Handlowe PAIH – po co powstały? Jak będzie wyglądać ich działalność?

Utworzenie sieci Regionalnych Biur Handlowych to element strategii PAIH. Agencja chce wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, by jeszcze efektywniej wspierać polski biznes.

– Zauważyliśmy, że w Polsce jest ogromna grupa przedsiębiorców, szczególnie z sektora MŚP, którzy mają potencjał eksportowy. Jako PAIH chcemy pokazać im możliwości rozwojowe, które daje ekspansja usług i towarów poza granice Polski – wskazywał Marcin Graczyk, rzecznik prasowy, pełnomocnik zarządu PAIH ds. marki polskiej gospodarki.

Poprzez nowe biura PAIH chce działać bardziej proaktywnie i samemu wyszukiwać firmy, które dzięki wsparciu Agencji będą miały szanse osiągnąć sukces na zagranicznych rynkach. Oferta Regionalnych Biur Handlowych skierowana jest głównie do firm z sektora MŚP i, jak wszystkie usługi oferowane przez PAIH, jest w stu procentach darmowa.

PAIH docelowo planuje otworzyć 12 Regionalnych Biur Handlowych, z czego dziewięć jeszcze w tym roku. Pierwsze biuro zostało już otwarte w Katowicach. W najbliższym czasie inauguracji doczekają się placówki we Wrocławiu i Opolu. Powstaną one w ramach współpracy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Kolejne biura zostaną utworzone w porozumieniu z Pomorską SSE, Kostrzyńsko-Słubicką SSE, Łódzką SSE, Warmińsko-Mazurską SSE, Mielecką SSE oraz w Krakowie.

Regionalne Biura Handlowe są uzupełnieniem, a nie zmianą modelu działalności PAIH. Mają być one wzmocnieniem dla sieci Zagranicznych Biur Handlowych działających na całym świecie.

Trzy filary działania PAIH

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy PFR. To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, poprzez sieć biur.

Trzy kluczowe filary działalności PAIH to eksport, inwestycje oraz partnerstwo i promocja. Agencja wspiera polski eksport na rynki zagraniczne ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Za sprawą swojej działalności PAIH stara się zwiększać rodzime inwestycje w Polsce i za granicą oraz wspierać zagraniczne inwestycje na terenie naszego kraju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu współpracuje z administracją publiczną oraz instytucjami otoczenia biznesu w realizacji wspólnych projektów.

Ważnym aspektem działalności PAIH jest ponad 50 Zagranicznych Biur Handlowych ulokowanych niemalże w każdym zakątku świata. Tak duża liczba placówek poza granicami Polski umożliwia wsparcie polskich przedsiębiorców w eksporcie towarów na cały świat.

Już w październiku br. przedsiębiorcy będą mieli możliwość spotkania się z ekspertami z każdego z ponad 50 Zagranicznych Biur Handlowych podczas PAIH Forum Biznesu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4 i 5 października 2023 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Udział w PFB jest bezpłatny.

Foto: Mat. Pras.

Mat. Pras. / Inf. Wł.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Dytko, członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content