Wybory parlamentarne odbędą się 15 października

fot. pixabay.com

Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. W Dzienniku Ustaw opublikowano prezydenckie postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. To oznacza, że formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

Posłów i senatorów wybierzemy w głosowaniu w niedzielę 15 października między 7:00 a 21:00. Datę wyborów komentuje poseł na Sejm Paweł Hreniak. -To dobry termin dla wszystkich komitetów, mówi.

Komitety wyborcze będą musiały zarejestrować się najpóźniej w ostatnim tygodniu sierpnia. Natomiast czas kompletowania list wyborczych minie na początku września. Poseł na Sejm Paweł Hreniak mówi, że wrocławskie listy poznamy jeszcze w sierpniu.

Dodatkowo kampania wyborcza to także określone regulacje dotyczące jej finansowania i tu komitety partyjne będą musiały utworzyć własne fundusze wyborcze. Główną rolę w kontroli kampanijnych wydatków odgrywa Państwowa Komisja Wyborcza.

Równolegle rządzący planują zorganizowanie referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych. Tą kwestią, w tym sformułowaniem dokładnego pytania lub pytań referendalnych, Sejm ma zająć się na posiedzeniu w dniach 16-17 sierpnia.


Załącznikiem do postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy jest również kalendarz wyborczy regulujący kluczowe przedwyborcze terminy.
28 sierpnia to termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych partii politycznych, koalicyjnych komitetów wyborczych lub komitetów wyborczych wyborców.
Do 6 września do 16:00 komitety muszą zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów.
Z kolei obwodowe komisji wyborcze zostaną powołane do 25 września.
Z punktu widzenia wyborców kluczowych jest kilka dat. Do 2 października osoby niepełnosprawne i wieku 60+ mogą wnioskować o głosowanie korespondencyjne lub o chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. W przypadku zamiaru głosowania przez pełnomocnika terminem jest 6 października.
Do 10 października wyborcy przebywający za granicą mogą wnioskować o ujęcie ich w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania.
Do 12 października wyborcy w kraju mogą wnioskować o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lubo zmianę miejsca głosowania.

inf. IAR/mat. wł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content