Zbiornik w Czernicy czasowo zamknięty

fot. Patrycja Jenczmionka

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje dotyczące m.in. czasowego zamykania starorzeczy Odry. Jednym z nich, na którym obserwowana pozostaje obecność „złotej algi” jest zbiornik Czernica. Podjęto decyzję o wdrożeniu czasowego jego zamknięcia.

-Na zbiorniku Czernica zostanie zastosowany biostabilizator na bazie słomy jęczmiennej, mówi wojewoda dolnośląski – Jarosław Obremski.

-Takie rozwiązanie funkcjonuje już na zbiorniku Łacha Jelcz na terenie rezerwatu przyrody na Dolnym Śląsku. Dodatkowo służy ono ograniczeniu rozwoju inwazyjnego glonu.

W tej chwili obserwujemy zwiększony poziom ilości algi, mówi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – Tomasz Kubicki.

Od maja na zalewie Czernica przy jego ujściu do Odry zamontowana jest siatka izolacyjna uniemożliwiająca migrację ryb do zbiornika. Obecnie monitoring GIOŚ wykazuje potencjalność wzrostu liczebności „złotej algi” w Czernicy, z tego względu wprowadzono alert. Jednocześnie w zbiorniku występuje azot i fosfor, które sprzyjają intensywnemu rozwojowi glonu. Może to w najbliższym czasie doprowadzić do wzrostu ilości osobników złotej algi w litrze wody, wraz z ryzykiem toksycznego zakwitu inwazyjnego glonu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content