Akcja #OdraNaSpokojnie

mat. prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym promują akcję #OdraNaSpokojnie, której celem jest bezpieczne zachowanie w obrębie Odry i innych rzek regionu.

WOPR w Polsce

Nad bezpieczeństwem osób będących nad wodą i w jej okolicach sprawuje pieczę Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. WOPR w Polsce podzielony jest na 16 jednostek, a jedną z nich jest jednostka dolnośląska. DWOPR podzielony jest na 7 oddziałów pracujących na terenie całego województwa. W grupie WOPR w naszym województwie na stałe pracuje 40 wykwalifikowanych ratowników, którzy dodatkowo w sezonie oraz na eventy są wspomaganie przez ratowników ochotników.

– Każdego roku uczestniczymy w setkach interwencji na Odrze, a wielu z nich można zapobiec stosując się po prostu do zasad bezpieczeństwa, o których przypomina akcja #OdraNaSpokojnie. Chcemy podnosić świadomość w tym zakresie, ale także edukować o pierwszej pomocy. 70% incydentów, które kończą się z wpadnięciem do rzeki ma miejsce 3-4 metry od brzegu. Są bezpieczne sposoby, by udzielić pomocy w takiej sytuacji na własną rękę. Mam nadzieję, że seria artykułów oraz filmy, które dla Państwa przygotowaliśmy przypomną wszystkim jak bezpiecznie cieszyć się z uroków rzeki – mówi Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prezes Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomina o głównych zasadach bezpieczeństwa.

#OdraNaSpokojnie

Kamizelka ratunkowa, zdrowy rozsądek i wiedza – to w skrócie to, co każdy powinien zabrać ze sobą nad rzekę. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Dolnośląskim WOPR przygotował poradnik, który przypomina o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. W tym artykule przedstawimy 10 najważniejszych zasad obowiązujących na wodą.

– Zależy nam na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz turystom spędzającym wypoczynek w naszym regionie, dlatego z budżetu województwa wspieramy finansowo WOPR i Wodną Służbę Ratowniczą. Sam uwielbiam podziwiać Dolny Śląsk od strony rzeki, do czego chcę zachęcić nie tylko Dolnoślązaków. Jednak, żeby zachować same dobre wspomnienia z takiej wycieczki, konieczne trzeba głośno mówić o zasadach bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na lata 2022-2023 Zarząd Województwa przeznaczył kwotę 850 tys. zł na wsparcie w zakresie ratownictwa wodnego. W ramach dofinansowania na 2023 r. Dolnośląskie WOPR otrzymało 390 tys. zł, które zostaną przeznaczone m.in. na sfinansowanie dyżurów ratowników wodnych, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego i technicznego czy szkoleń. Fundacja Wodna Służba Ratownicza otrzymała 210 tys. zł również na zapewnienie całodobowych dyżurów ratowników oraz zakup pojazdu osobowo-terenowego do ratownictwa wodnego.

W zeszłym roku Dolny Śląsk odwiedziło 13,5 miliona turystów. Wypoczynek na Odrze i jej dopływach jest coraz bardziej popularny. Ta kampania ma na celu przypomnieć najważniejsze aspekty bezpiecznego korzystania z uroków rzek, w tym największej przepływającej przez Dolny Śląsk – Odry.

– Kampania #OdraNaSpokojnie ma przypomnieć jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą i przestrzeganie zasad obowiązujących na Odrze, jak również w jej okolicy. Dzięki temu zapewnimy sobie i innym udane oraz beztroskie chwile spędzone na brzegach naszej pięknej rzeki – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

10 najważniejszych zasad obowiązujących nad wodą:

1.    Sprawdź pogodę

Nie wypływaj na rzekę, gdy jest mgła, gdy wieje silny wiatr, gdy jest burza. Pogoda potrafi się zmienić diametralnie w ciągu kilku minut, a prognoza pogody z wczoraj może wcale się nie sprawdzić, dlatego zawsze warto sprawdzać prognozy na krótko przed wejściem na rzekę i być przygotowanym na różne scenariusze pogodowe.

2.    Zawsze miej na sobie kamizelkę ratunkową

Pamiętaj, szczególnie na kajakach, że kamizelka powinna być założona i zapięta! Siedzenie na kamizelce lub założenie na siebie bez jej zapięcia w razie wywrócenia się jednostki kamizelka ratunkowa nie spełni swojej roli.

3.    Latem koniecznie zabierz: czapkę, krem z filtrem, preparat na komary oraz wodę

Nawet w pochmurny dzień, przy wysokich temperaturach i dużym wysiłku fizycznym (np. wielogodzinnym wiosłowaniu) można nabawić się udaru. Najlepszym zabezpieczeniem przed negatywnymi skutkami wysokiej temperatury i ekspozycji na słońce jest ochrona głowy – czapka, chustka czy nawet koszulka zawinięta na głowie, okulary z odpowiednim filtrem UV, a także ochrona skóry wystawionej na działanie słońca – poprzez kremy z filtrem. Warto, żebyś  skorzystał z preparatów na komary i inne owady. W trakcie rejsu czy spływu po rzece możesz mieć problem z uzupełnieniem wody pitnej. Warto, więc wziąć jej odpowiedni zapas.

4.    Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy

Pływając po rzece, powinieneś mieć przy sobie apteczkę, koniecznie wodoodporną wyposażoną w: opatrunki, bandaż, gazę, środek odkażający, wodę utlenioną, środek na oparzenia słoneczne, rękawiczki jednorazowe oraz małe nożyczki. Przypomnij sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, obtarć, stłuczeń, ale także udaru cieplnego czy słonecznego lub podtopienia. Zapoznania się z artykułem na stronie pacjent.gov.pl pt. „Zawsze udzielaj pierwszej pomocy – zasady”, w którym są omówione szczegółowo zasady postępowania w nagłych wypadkach.

Każdy, bez wyjątku musi znać numer alarmowy 112, pod którym zawsze uzyskasz fachową pomoc oraz będziesz mogli wezwać odpowiednie służby na miejsce zdarzenia. Na Dolnym Śląsku funkcjonuje specjalny numer alarmowy 984 dedykowany dla ratownictwa wodnego obsługiwany przez Dolnośląskie WOPR – numer współpracuje z numerem alarmowym 112.

W jakich przypadkach dzwonić po pomoc oraz jak ją poprawnie wezwać można dowiedzieć się z artykułu na stronie pacjent.gov.pl pt. „Pogotowie i numer alarmowy”.

Jeśli jesteś na rzece z dziećmi, upewnij się, że one również wiedzą, jak wezwać pomoc i że znają numer alarmowy na pamięć. Odegraj z dzieckiem scenkę rozmowy z numerem alarmowym. Najważniejsze, by podać następujące informacje:

Imię i nazwisko

Gdzie jestem

Co się stało

Ilu ludzi potrzebuje pomocy

Zapewnij dziecko, że dyspozytor numeru alarmowego pomoże we wszystkim – trzeba z nim tylko współpracować – uważnie słuchać i odpowiadać na pytania. Takie ćwiczenie przyda się nie tylko w trakcie wakacji.

5.    Poznaj znaki żeglugowe

Na rzece, tak jak i na zwykłej drodze, obowiązują przepisy, do których musisz się stosować, nawet, jeśli sprzęt, który wypożyczasz nie wymaga specjalnych zezwoleń. Polecamy broszurę i przewodnik po śródlądowych drogach wodnych do pobrania ze strony Ministerstwa Infrastruktury:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/przewodnik-po-srodladowych-drogach-wodnych.

6.    Bądź trzeźwa/trzeźwy

Pływanie po rzece po spożyciu alkoholu czy substancji psychoaktywnych jest bardzo niebezpieczne i może mieć śmiertelne skutki. Jeśli lekarz nie zezwolił ci na odstawienie leków, które powodują zaburzenia psychomotoryczne, odpuść wiosłowanie czy prowadzenie łodzi motorowej – wypoczywać nad rzeką można na tysiąc różnych sposobów.

7.    Zawsze miej na oku dzieci

Nawet starsze dzieci nie zawsze potrafią ocenić prawidłowo konsekwencje swoich zachowań. Nie pozostawiaj dzieci samych, zadbaj o nie jak o siebie. Pamiętaj, że dzieci szczególnie narażone są na negatywne efekty długiego przebywania na słońcu.

8.    Mierz siły na zamiary

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich i sprawności fizycznej, ponieważ żywioł zawsze będzie silniejszy od człowieka. Jeżeli jesteś doświadczonym żeglarzem, bądź kajakarzem, ale już w sile wieku, również pamiętaj, że to, co za młodu wydawało się proste z wiekiem może sprawiać większy wysiłek. Zaplanuj postoje, aby zregenerować siły.

9.    Zachowaj wspomnienia w bezpieczny sposób

Żadne zdjęcie nie jest warte ryzyka utraty zdrowia lub życia. Rób je z głową! Nie wstawaj w trakcie spływu, żeby zrobić selfie, nie wychylaj się na burtę, nie podpływaj zbyt blisko dzikich zwierząt przebywających w obrębie rzeki. Telefon zabezpiecz w worku, który możesz szczelnie zapiąć z nadmiarem powietrza lub przywiąż go długim sznurkiem do jakiegoś elementu kajaku czy łodzi wewnątrz – w ten sposób zabezpieczysz go przed utonięciem lub siebie przed wpadnięciem do wody w pogoni za zmierzającym w jej kierunku sprzętem.

10.             Płyń w zgodzie z naturą

Weź ze sobą worek na śmieci, nie zostawiaj ich na brzegu, nie wrzucaj do rzeki. Pamiętaj, że wszystko, co pozostawisz na rzece prędzej czy później dopłynie do kogoś innego – napotka zwierzę lub wiosło innych turystów


Dolnośląski Fundusz Odrzański – bezpieczne sprzęty i infrastruktura nad Odrą

–  Akcja #OdraNaSpokojnie jest powiązana z Dolnośląskim Funduszem Odrzańskim, na który w 2023 roku Urząd Marszałkowski przeznaczył blisko 2 miliony złotych. Dzięki funduszowi dolnośląskie gminy i organizacje pozarządowe realizują obecnie 21 projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju Odry i obszarów bezpośrednio z nią związanych. Pieniądze z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego są w większości wykorzystane na zakup sprzętów pływających, a my tą akcją pragniemy przypomnieć, jak bezpiecznie je użytkować. Już wkrótce będziemy zapraszać na uroczyste otwarcia i przekazanie sprzętów pływających podczas październikowych obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego – dodaje Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Województwa Dolnośląskiego.

Celem Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego jest rozwój aktywności turystycznej na rzece i nad rzeką. Fundusz finansuje inwestycje w infrastrukturę i sprzęty wodne na terenach odrzańskich. Dzięki temu już wkrótce na Odrze pojawią się nowe kajaki, pontony i łodzie motorowe z pełnym wyposażeniem zwiększającym bezpieczeństwo (kamizelki, gwizdki, apteczki, bosaki, gaśnice czy zrywki). Inwestycje prowadzone są we Wrocławiu, Lubiążu Tarchalicach, Prężycach, Ścinawie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Głogowie, Trestnie, Wietszycach, Mileszynie, Brzegu Głogowskim i Oławie.

Szczegółowy harmonogram oddania inwestycji i sprzętów do użytku, a także mapa Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2023 pojawią się już wkrótce – pod koniec września 2023 r.

Zapraszamy do śledzenia naszych stron oraz kanałów społecznościowych, gdzie będziemy regularnie publikować kolejne artykuły i filmy dotyczące bezpiecznego zachowywania się na Odrze oraz w jej obrębie, aby każdy z nas mógł zachować pozytywne wspomnienia związane z tą piękną rzeką.

#OdraNaSpokojnie

WWW: https://dolnyslask.travel/aktywnie/po-wodzie

Facebook: https://www.facebook.com/DolnySlaskPL

Instagram: https://www.instagram.com/dolnyslask

YouTube: https://www.youtube.com/DolnySlask_LowerSilesia

TikTok: https://www.tiktok.com/@dolnyslaskofficial

mat. prasowe/inf. własne

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content